Tálibán se zmocnil amerických zbraní. „To se stává, když se stáhnete,“ hájí to Pelosiová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tálibán se zmocnil amerických zbraní a výbavy, připustil poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ale selhání v zajištění výzbroje brání s tím, že „to se stává, když se stáhnete“. Za výrok se na známou příznivkyni prezidenta Joea Bidena sype kritika. Informuje o tom server Fox News.
„Nějaké věci tam zůstanou. Myslelo se, že se využijí. Doufalo se, že je použije afghánská armáda k obraně vlastní země. Fakt, že nebyly a nemohly být využity, je tím spíš důvodem odejít,“ tvrdila Pelosiová v rozhovoru pro televizní stanici KPIX 5 News. Její slova kritizuje veřejnost na sociálních sítích s tím, že s americkými zbraněmi mohlo být naloženo jinak.
Sullivan v úterý na tiskové konferenci přiznal, že Tálibánu padlo do rukou „slušné množství“ zbraní a munice, které USA původně věnovaly afghánské vládě. „Nemáme pochopitelně přesnou představu, kam se poděl každý kus obranného materiálu,“ uvedl Sullivan.
Na sociálních médiích se šíří záběry vojenských helikoptér, které se radikálům podařilo získat, včetně moderních vrtulníků Black Hawk americké armády. Více jsme o tom psali zde.
Investigativní server The Intercept přinesl ve středu informaci, že se tálibům podařilo zmocnit biometrických zařízení, která americká armáda používala i k identifikaci Afghánců spolupracujících s koaličními silami. Zařízení obsahují biometrická data jako například skeny duhovek nebo otisky prstů, která se kombinují s biografickými informacemi a dohromady jsou vkládány do velké centrální databáze. Není ale jasné, zda a do jaké míry tálibové dokáží do této databáze proniknout.
Pelosiová vystupuje jako příznivkyně stažení amerických vojsk z Afghánistánu, myslí si, že se tím například sníží šance útoku na území USA. Jiní členové Demokratické strany ale Bidenovu vládu kritizují. „Nedá se to zakrýt. Situace v Afghánistánu je další ostudou této vlády. Stažení nikdy nemohlo být jednoduché, ale takovéhle to být nemuselo. Spojené státy musí udělat vše ve svých silách, aby pomohly našim partnerům a spojencům dosáhnout bezpečí a aby ochránily naši národní bezpečnost,“ napsal na Twitteru člen Sněmovny reprezentantů za demokraty Vicente Gonzales.