Dohoda mezi Francií a Německou

Smlouva Francie-Německo je překvapení, debata o ní nebyla, říkají europoslanci

Dohoda mezi Francií a Německou
Smlouva Francie-Německo je překvapení, debata o ní nebyla, říkají europoslanci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francie a Německo se v úterý v Cáchách zavážou k těsnější spolupráci a společnému postupu. Dohoda, která může zásadně změnit poměry v Evropské unii, byla připravovaná téměř bez povšimnutí a nebyla debatována ani na půdě Evropského parlamentu. Je tak velkým překvapením, shodují se někteří čeští europoslanci. Na znění francouzsko-německé smlouvy upozornil deník Echo24. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) smlouvu nepovažuje za vznik tvrdého jádra EU, upozorňuje ale, že spolupráce v Evropě na půdorysu EU musí fungovat ku prospěchu všech členských zemí.

Skeptičtí jsou vůči smlouvě europoslanec ODS Jan Zahradil či poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru Pirátů Mikuláš Peksa. Podle Peksy hrozí, že Česko skončí na druhé koleji. Kritický je vůči smlouvě i Zahradil. „To představuje přesně tu podobu EU, proti níž se ODS léta staví. Je to další důvod, proč má ČR stát mimo ‚tvrdé jádro‘ EU. Musíme si zachovat autonomii v daňové, fiskální, sociální a azylové politice. V roce 2004 jsme rozhodně nevstupovali do budoucího federálního superstátu,“ uvedl pro deník Echo24 europoslanec a lídr ODS pro nadcházející eurovolby Jan Zahradil.

Z pohledu Česka je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) důležité, aby spolupráce v Evropě na půdorysu EU fungovala ku prospěchu členských zemí. „Pokud tomu smlouva mezi Francií a Německem prospěje, pak je to pro Unii i Česko dobrá zpráva. Slavný německo-francouzský motor může dát Evropě větší sílu a váhu. Na druhou stranu, EU není jen o spolupráci Francie a Německa, jsou zde další regionální uskupení, jako Benelux, Hansovní liga nebo Visegrádská čtyřka,“ uvedl pro Echo24 šéf diplomacie Petříček.

„A nezapomínejme, že motor je sice důležitý, ale bez kol, podvozku a karoserie sám nikam neodjede. To samozřejmě platí i naopak,“ dodal Tomáš Petříček s tím, že česká politická reprezentace by měla místo protestů a zpochybňování unijní politiky nabízet svou expertízu a řešení, a zvyšovat tak svůj koaliční potenciál a atraktivitu v EU. Vznik tvrdého jádra EU ale francouzsko-německou dohodou podle Petříčka nehrozí.

Ministr zahraničí Petříček pro Echo24: „Smlouva mezi Francií a Německem, která má navázat na slavnou Elysejskou smlouvu mezi oběma zeměmi, je předně bilaterální záležitostí Francie a Spolkové republiky. Česká diplomacie jí samozřejmě věnuje pozornost.“

V europarlamentu nepadlo o chystané smlouvě ani slovo

Smlouva je překvapení, shodují se se Zahradilem i další europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Jiří Pospíšil (TOP 09), které oslovil deník Echo24. „Žádná formální debata o tom nebyla, ani bod, který by to řešil,“ uvedl pro Echo24 Jiří Pospíšil. Smlouva dle nich má ale spíše deklaratorní charakter a teprve se ukáže, jaké bude mít dopady.

K podpisu smlouvy má dojít v úterý 22. ledna, což je i datum 56. výročí uzavření takzvané Elysejské smlouvy, která upevňovala spolupráci mezi Francií a tehdejším západním Německem. V návaznosti na tuto historickou smlouvu má dojít k těsné kooperaci a integraci obou zemí. Ve smlouvě se hovoří o jednotě v otázkách obrany před vnitřními i vnějšími hrozbami, zavazují se ke společné obraně v případě napadení jednoho ze států či ke konzultaci jakéhokoliv důležitého rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit společné cíle a „jednat jednotně ve všech případech, kde to bude možné“.

Mají vzniknout také společné francouzsko-německé rady, které budou koordinovat společný postup obou zemí. Společná „francouzsko-německá vláda“ se má scházet nejméně třikrát za rok, ale v případě potřeby by měli mít ministři druhé země možnost zúčastnit se jednání. Kromě zmiňovaného společného postupu v obraně států má jít i o koordinaci vývozu zbraní, propojení obranného průmyslu či výrobu vojenské techniky. Více o smlouvě píšeme ZDE.

20. ledna 2019