Snaha o diskreditaci vyšetřovatele. ANO a SPD zve na výbor exdetektiva Komárka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí ANO a SPD prosadily, aby byl na mandátovém a imunitním výboru vyslechnut bývalý elitní policista Jiří Komárek. Ten je nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálních úniků informací. Důvodem podle místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka je, že má údajně kompromitující informace na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. ANO a SPD se tím podle něj snaží opět zdržet rozhodnutí, zda vydat, či nevydat premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.
„Pozvání Komárka má jediný cíl, diskreditaci vyšetřovatele,“ řekl po jednání člen výboru a pirát Lukáš Bartoň. „Působí to dojmem, že se hledají důvody, aby se změnilo stanovisko SPD a poslanci Babiš a Faltýnek vydáni nebyli,“ uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Důvodem náhlé pozvánky pana Komárka je podle spekulací to, že má mít kompromitační informace na policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Komárek byl ovšem nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci v kauze policejního prezidenta Tomáše Tuhého,“ uvedl Michálek. Hospodářským novinám navíc Komárek řekl, že o tom, že by měl na jednání výboru přijít, nic neví.
Pozvání nepravomocně odsouzeného Komárka na MIV je nehoráznost, která devalvuje práci tohoto výboru. Většina výboru se bude s pomocí nedůvěryhodné osoby snažit účelově zkompromitovat vyšetřovatele Nevtípila. Fuj…
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) January 10, 2018
Poslankyně ANO Taťána Malá uvedla, že výslech Komárka navrhla SPD s tím, že mluvil o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Proto se k ANO k návrhu připojilo.
Kvůli jednání výboru bylo přerušeno hlasování o důvěře vlády
„Poslanci ANO a SPD prosadili svolání MIV 10 minut po skončení dnešní schůze PS. Chtějí zvát na úterní jednání další osoby,“ napsal na svůj Twitter lidovecký poslanec Marek Výborný. Místopředseda Pirátů a člen výboru Jakub Michálek se snažil schůzi přerušit, aby jednání mohlo proběhnout okamžitě. To ale ve sněmovně neprošlo. Výbor nakonec skutečně zasedl ještě během probíhající schůzce a to díky KDU-ČSL, která si vzala přestávku pro jednání klubu a tím umožnila jednání výboru.
Poslanci navíc po ukončení přestávky přerušili jednání o důvěře vlády až do úterních 14:00, a tak má výbor čas na jednání. To však bylo na čas přerušeno. Hnutí ANO se podle Michálka radí, zda bude trvat na pozvání bývalého detektiva Jiřího Komárka na další jednání výboru.
Potvrdilo se tak to, o čem někteří členové výboru hovořili už během včerejšího úterního zasedání výboru. Tedy hlasovací koalice ANO a SPD, která bude verdikt co nejdéle zdržovat a nakonec rozhodne Babiše a Faltýnka k vydání nedoporučit. Oba muže chce trestně stíhat policie kvůli možnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. V minulém období je sněmovna ke stíhání vydala a policie dokonce obvinila. Po sněmovních podzimních volbách ale získali opět poslaneckou imunitu.
Podle informace serveru Echo24 už v úterý poslanci ANO a SPD účelově zdržovali, poté se snažili za každou cenu svolat další zasedání výboru na další úterý. To totiž zasedá sněmovna, probíhají schůze klubů a tak je velká pravděpodobnost, že na jednání nebude dost času a rozhodnutí se opět odloží. Navíc se ukázalo, že poslanci SPD hlasují podle pokynů, které dávalo hnutí ANO. O hlasovací koalici SPD a hnutí ANO hovořil po jednání výboru i Michálek. Obávám se, že ve výboru se začíná tvořit nějaká hlasovací většina ANO a SPD Tomia Okamury, která bude proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka,“ uvedl.
Před „hlasovací koalicí“ přitom varovali při ustavování sněmovny Piráti. Ti totiž navrhovali, aby výbor měl osmnáct členů. V takovém případě by ANO a SPD disponovali jen polovinou hlasů ve výboru. Jenže nakonec na návrh komunistů, který podpořilo hnutí ANO, prošel počet devatenáct. A v něm už mají většinu.
Snahy hnutí ANO celý výbor ovládnut byly ale ještě větší. Podle informací serveru Echo24 mělo během povolebních vyjednáváních zaznít, že by hnutí ANO v mandátovém a imunitním výboru rádo vidělo jen jedenáct členů. To by ale v praxi znamenalo, že by v něm zastoupení neměly nejmenší sněmovní strany, jako je STAN nebo TOP 09, čímž by došlo k oslabení opozice. Místa v mandátovém a imunitním výboru jsou totiž určována poměrným systémem.
Výbor o doporučení vydat, či nevydat Babiše a Faltýnka měl původně rozhodnout už na včerejším jednání. Na něm také měli oba muži vystoupit. Jenže se omluvili. Jako důvod uvedli, že se chtějí seznámit se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, která je od konce prosince v Česku a která je nyní součástí vyšetřovacího spisu české policie. A to i přesto, že Babiš dříve několikrát řekl, že se ho zpráva OLAF „netýká“ a že ho „nezajímá“.
Opozice stále říká, že mandátový a imunitní výbor nemá za úkol vyšetřování, že všichni členové výboru měli dost času si žádost o vydání i spis nastudovat a že by již mělo padnout rozhodnutí. Jenže hnutí ANO včele s Babišem stále tvrdí, že jde o politicky motivovanou kauzu a snaží se znevážit hlavního vyšetřovatele případu detektiva Pavla Nevtípila. Za něj se přitom staví jeho nadřízení.