Žalobci a policie se podvolili Andreji Babišovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ještě nikdy od roku 1989 nebyli policisté a žalobci vystaveni tak tvrdé zkoušce integrity v přímém střetu s osobními, existenčními zájmy člověka, který nad nimi má bezprostřední moc. V té zkoušce selhali a selhávají. Přinejmenším svou pasivitou, ale i konkrétními aktivními kroky se podvolují zájmům trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Naplno se tak ukazují zvrácené důsledky stavu, kdy v nejvyšší exekutivní funkci sedí trestně stíhaná osoba. Pro tu je přirozeně nejvyšším zájmem ochrana vlastní osobní svobody. Už řadu měsíců, od chvíle, kdy byl Andrej Babiš loni poprvé obviněn z dotačního podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě, sledujeme v light verzi, jak se ho orgány činné v trestním řízení bojí nebo jdou přímo na ruku jeho zájmům. V tvrdé verzi a fakticky přímém přenosu je to vidět od pondělí 12. listopadu, kdy Televize Seznam přinesla rozhovor s Babišovým synem Andrejem juniorem, kde svého otce obviňuje z toho, že si přál, aby zmizel právě kvůli vyšetřování Čapího hnízda. A byl odvezen proti své vůli na Ruskem okupovaný Krym a na východní Ukrajinu. Sám napsal už loni policistům do Kriminalistického ústavu e-mail, v němž žádá o pomoc, protože byl unesen.
Obstrukce a vyhnívání
Policejní vyšetřování samotného Čapího hnízda i následného únosu Andreje Babiše ukazuje řadu silně pochybných konání a hlavně nekonání a pasivity v případě Andreje Babiše seniora. Samo vyšetřování dotačního podvodu na Čapím hnízdě, které začalo na základě trestního oznámení už v roce 2015 a obvinění v něm padla na podzim roku 2017, se velmi nestandardně natahuje. Vleče se především proto, že Andrej Babiš a jeho spoluobvinění dělají obstrukce. Policisté a státní zástupci jim neumějí nebo možná nechtějí čelit. To napsala natvrdo už 30. června 2017 vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Její úřad dostal Babišův případ k dohledu nad dozorem Městského státního zastupitelství v Praze, které případ vede. Dostala to na stůl proto, že si Babiš nebo někdo z jeho spoluobviněných na pražské městské žalobce stěžoval a o ten dohled ji požádal. Bezdůvodně. „Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost,“ napsala v prohlášení Bradáčová. Délka vyšetřování už podle ní tehdy byla „jen hraničně akceptovatelná“. To napsala před rokem a čtvrt. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ vysvětlila Bradáčová. „Dozorovému státnímu zástupci bylo ze strany VSZ v Praze uloženo provedení konkrétních úkolů a zároveň byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení,“ upřesnila.
Případ se ale po její ostré urgenci natahoval dál. Mimo jiné proto, že policistům z pražské kriminálky v čele s Pavlem Nevtípilem a městskému žalobci Pavlu Šarochovi se nepodařilo vyslechnout jednoho z obviněných, Babišova syna Andreje Babiše juniora. Ten přes svého advokáta Michala Bartončíka, který je zároveň obhájcem Andreje Babiše seniora, dodal posudek, že trpí vážnou psychickou nemocí. Sepsala ho psychiatrička Dita Protopopová. Poradkyně Andreje Babiše seniora a komunální politička jeho hnutí ANO. Policisté argumentům ani zprávě, kterou dodal právník Bartončík při stížnosti proti trestnímu stíhání, neuvěřili. Stejně jako v případě Babišovy dcery Adriany Bobekové. „Policejní orgán ji hodnotí stejně jako v případě Adriany Bobekové, tedy pouze jako účelovou a obstrukční. Obviněný nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Tyto skutečnosti byly ověřeny u Úřadu civilního letectví,“ napsali policisté v odpovědi, kterou podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím získal server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.
Podezřelý z organizace únosu zaklekl na oběť
Tady přichází jedna z těžko pochopitelných absurdit, ukazující snahu policie nechat případ vyhnívat nebo přímo zamést pod koberec. Když už po týdnu od vysílání televizní reportáže nedůvěra v policisty a žalobce stoupá, reagují na ni dotyční veřejným brífinkem. Vystoupí na něm ředitel pražské policie Jan Ptáček a šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím. Přečtou pouze prohlášení. Otázky nejsou připuštěny. Ptáček tvrdí, že policie po celou dobu věděla, kde se Andrej Babiš nachází, ale nesnažila se přivést ho k výslechu. Prý je těžké se k němu ve Švýcarsku dostat. Policisté proto prý jen před několika měsíci přibrali kvůli duševní chorobě Babiše juniora do týmu znalce. Co ten znalec dělal, když se vůbec nedokázal dostat k osobě, jejíž duševní zdraví měl zkoumat? Policisté a žalobci nedokážou jasně říct, kdo, kdy a jak žádal Švýcary o právní pomoc s výslechem Babiše juniora. Z informačního chaosu, který vytvářejí, to ještě 19. listopadu podle sdělení ministra vnitra Jana Hamáčka vypadalo, že dosud nikdo Švýcary nepožádal.
Jak je to možné rok a čtvrt poté, co Lenka Bradáčová ostře kritizuje vyšetřovatele a žalobce, že délka vyšetřování je hraničně akceptovatelná? Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím v rozporu s kritikou Bradáčové tvrdí, že Čapí hnízdo se vyšetřuje zcela standardně. Provádění jednotlivých úkonů trestního řízení, včetně výslechů, je podle něho věcí taktiky vyšetřování. „V případě výslechu Andreje Babiše mladšího je postup komplikován jeho pobytem v cizině,“ řekl s tím, že výslech musí zajistit mezinárodní právní pomoc a musí mu předcházet zpracování znaleckého posudku na Babišův zdravotní stav. Pro něj ale policisté nic neudělali.
Všechno, co v této chvíli zní ve veřejném prostoru o duševním zdraví Andreje Babiše juniora, vychází jen z informací jeho otce Andreje Babiše seniora, který tvrdí, že syn má schizofrenii. Plus ze zdravotní správy psychiatričky Protopopové, Babišovy poradkyně. Policisté a žalobci nezvládli nic udělat pro to, aby jeho skutečný stav ověřili.
Už koncem roku 2017 přichází do Kriminalistického ústavu Policie České republiky z telefonu Andreje Babiše juniora e-mail, že byl unesen proti své vůli na Ukrajinu a na Krym. Policie začíná případ vyšetřovat. Z nepochopitelných důvodů tak nečiní vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil s dozorovým státním zástupcem Jaroslavem Šarochem, kteří by Babiše juniora potřebovali dostat k výslechu, aby mohli případ dokončit a poslat před soud.
Podezření dostává na stůl obvodní oddělení kriminální policie pro Prahu 1 za dozoru Městského státního zastupitelství v Praze. Téhož státního zastupitelství, které dozoruje Čapí hnízdo. Ředitel policie Ptáček to nepřesvědčivě vysvětluje tím, že v každém z těchto případů byl Andrej Babiš junior v jiném „procesním postavení“. U dotačního podvodu je obviněným. V případě podezření z únosu je obětí. To, že únos měl být podle Babiše juniora přímo reakcí na vyšetřování Čapího hnízda, je tak očividné, že policejní rozdělení působí naprosto absurdně a účelově.
Nevyslechnutý obviněný z případu Čapí hnízdo píše, že ho jeho spoluobviněný Andrej Babiš senior dal unést na Ukrajinu, aby mu zabránil vypovídat. Policisté k prověřování únosu ani nepřizvou státního zástupce. Tutlají si případ sami. Nezahájí trestní stíhání a odloží ho. Aniž by s Andrejem Babišem juniorem mluvili. V případě podezření z únosu se smíří s tím, že jim advokáti pošlou fotografii Andreje juniora s jeho matkou Beatrice, první ženou Andreje Babiše. Jako doklad aktuálnosti jim stačí, že jsou na snímku s aktuálním vydáním deníku Blesk.
Bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek tvrdí, že je to nehorázné. „V žádném případě se takto nemá postupovat, to je těžko uvěřitelné. A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na ,vyšetřovačce‘. Normální je, že se takový člověk vyslechne, aby se nade vši pochybnost vědělo, jestli je, či není v pořádku. A pokud by byl v cizině, tak se nechá vyslechnout cestou právní pomoci. Ale bez toho, že s tím člověkem mluvíte, nemůžete takový případ uzavřít,“ říká pro Seznam.cz. „Pokud to tak bylo, tak státní zástupce nedělal dobře svoji práci. Je to přece jasné: nedovedu si představit, že nějaká žena přijde nahlásit znásilnění a já to nechám být, protože mi někdo jiný řekne, že znásilněná nebyla a je to hloupost. A nebudu s ní ani mluvit.“
Tak jsem na něj v Ženevě zaklekl
Trestní stíhání pro podezření z trestného činu zavlečení rozjíždí policie na výzvu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana až v úterý 13. listopadu. Den poté, co Seznam.cz odvysílal rozhovor s Babišem juniorem. Podezřelým (možná už obviněným) musí z logiky věci být Petr Protopopov, který na Krym a Ukrajinu Babiše juniora odvezl. Organizátorem a zadavatelem je přirozeně Andrej Babiš senior. Premiér České republiky. Ten v rozporu s výroky svého syna tvrdí, že Babiš junior odjel na Krym s Protopopovem dobrovolně.
Nad ránem 17. listopadu se Andrej Babiš senior s kyticí připlíží na Národní třídu a oznamuje, že letí za synem do Ženevy. Fakticky v přímém přenosu ohlašuje, že jede ovlivňovat spoluobviněného a oběť únosu. V takové chvíli je zcela přirozené, že by policie měla udělat všechno proto, aby Babišovi seniorovi zabránila ovlivňovat Babiše juniora. Je to jeden z důvodů, proč vzít Babiše seniora do vazby. Takhle definuje zákon důvody pro koluzní vazbu. Do ní se bere obviněný v případě, že „bude působit na doposud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné“ nebo „jinak mařit vyšetřování“. A tady je přesný výklad. „Působením na svědky nebo spoluobviněné se rozumí zákonem nepřipuštěné přímé (osobně obviněným) nebo zprostředkované (jinou osobou) ovlivňování svědků s motivem mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání, například přemlouvání svědků nebo spoluobviněných, aby nevypovídali pravdu, vzájemná dohoda se svědky nebo spoluobviněnými o tom, co budou v rozporu se skutečností vypovídat, podplácení svědků nebo spoluobviněných či vyhrožování svědkům nebo spoluobviněným za stejným účelem.“
Městské státní zastupitelství ale nepožádalo o vazbu pro Andreje Babiše seniora. Podle vyjádření mluvčího Aleše Cimbaly pro týdeník Euro nesáhlo ani k mírnějšímu zákazu styku se spoluobviněným, který zákon umožňuje. Prý k tomu není důvod. Den po seniorově návštěvě Ženevy vystupuje Babišova první manželka a matka Babiše juniora Beatrice v televizi Nova s prohlášením ve prospěch Babiše seniora. Ještě 15. listopadu píše Babiš junior reportérům Seznam.cz: „Matka na mě začíná tlačit, asi na ni tlačí otec přes SMS.“
Státní zástupci a policisté jen inhibovaně zírají. Nekonají ani jindy tak agilní vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Jinak už by dávno podali na městské státní zástupce v Praze kárnou žalobu.