Pavel Zeman, postava k podpírání

Pavel Zeman, postava k podpírání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jaký je vlastně vztah mezi našimi státními zástupci a Andrejem Babišem? Včera díky serveru Novinky.cz vyšlo najevo, že 12. března nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poslal premiérovi na jeho vyžádání dopis, v němž shrnuje své výhrady proti Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v éře ředitele Michala Murína. Proti Murínovi vede trestně stíhaný Babiš kampaň, což v době, kdy Zeman odesílal svůj dopis, bylo už veřejně známo.

„Nejvyššího“ Zemana únik dopisu do médií podle vlastních slov mrzí, byl totiž určen pro interní, tedy premiérovu potřebu. Podvozek dopisu pochází z dřívější korespondence Zemana s Murínem. „Nejvyšší“ nebyl s prací inspekce za Murína spokojený a loni na podzim řediteli své výhrady sepsal. A když byl letos v lednu Zeman na Bezpečnostní radě státu a premiér ho požádal, jestli by svůj kritický názor na GIBS nesepsal i jemu, Zeman recykloval dopis Murínovi, odstranil z něj výčet jednotlivých kauz a přeposlal ho premiérovi.

Pochopitelně dopis Babišovi je bez konkrétních kauz obecný. Píše se v něm o narušení vzájemné důvěry, o neodbornosti inspekce, která vyšetřuje policisty tak, že se tím vyšetřováním vlastně zločinci dozvídají o policejním zájmu. Chybějí nejen konkrétní případy, to by v dopise premiérovi bylo opravdu na pováženou, ale i jakýkoliv pokus o kvantitativní zhodnocení toho, co je v práci GIBS špatně. 

Tady je třeba zdůraznit dvě věci, které by normálně byly samozřejmost. Za prvé státní zastupitelství nestojí v architektuře České republiky výš než GIBS, takže Zeman si tu fakticky přisvojuje právo spolurozhodovat o osudu někoho, nad nímž nemá žádné pravomoci. To něco vypovídá o mocenské roztahovačnosti Zemanovy skupiny v soustavě zástupců. 

Ale roztahují se jen jedním směrem, zatímco – a to je za druhé – v opačném směru se zbytečně uklánějí. Nejvyšší státní zástupce totiž nespadá pod premiéra. Teoreticky ho může odvolat (celá) vláda, nicméně vztah premiér – nejvyšší státní zástupce není vztah nadřízený–podřízený. Takže dopis z 12. března je službička předsedovi vlády.

Pavel Zeman by musel být autista, aby si nevšiml, že svou službičkou se zapojuje do brutálního mocenského tažení premiéra. Po pohrůžkách skandalizací, po kontrole z ministerstva financí na inspekci, po zahájení kázeňského řízení proti Murínovi si Babiš ze Zemana udělal podpěrku, další zdánlivý argument v kampani.

Celá kampaň proti Murínovi je plná temných náznaků a chudá na fakta. Ale kdo se dá na žánr Napovím, ale nepovím, měl by být vybaven elementární důvěryhodností. Důvěryhodnost trestně stíhaného premiéra je záporná a ani důvěryhodnost špiček státních zastupitelství není tak skvělá, aby veřejnost jejich náznaky musela vděčně lapat v letu. Pavel Zeman už pět roků fakticky kryje veškeré chování VSZ Olomouc včetně neuvěřitelné razie na Úřadu vlády, trpěl vlnu kriminalizace obecních politiků, která skončila neslavně (viz rozhovor s advokátem Petrem Tomanem, Týdeník Echo, 7/18), trpěl libovůli, s níž si nižší státní zastupitelství vybírala jak policisty, tak soudce, než je musel umravnit Ústavní soud.

Naopak z vyšetřování Čapího hnízda zatím státní zástupci vycházeli se ctí. Bylo zřejmé, že to nebudou oni, kdo kousne do kyselého jablka a premiéra vysvobodí. Ale co když je to všechno složitější a Pavel Zeman předpokládá, že vysoce motivovaný Babiš se ze svého obklíčení stejně probije, takže bude lepší, aby padl jiný úsek fronty než ten, za který on nese přímou odpovědnost?