V hospodě jste se samotestem negativní, v klubu už ne. Jaké podmínky platí po velkém rozvolnění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda nečekaně a výrazně rozvolnila protiepidemické restrikce. Otevřít se tak mohou vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny či kasina. Ačkoliv ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) mluví o velmi podobných podmínkách, jako jsou už doposud například na zahrádkách restaurací, pro návštěvníky budou platit v některých službách i odlišné povinnosti, například tomu tak je v otázce testování.
O nečekaně rychlém rozvolnění od pondělí kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha rozhodl nikoliv v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu, který už poněkolikáté upozornil na to, že podle zákona nelze uzavírat služby plošně. Pro návštěvníky bude platit povinnost prokázat se kontrolám hygien negativním testem, potvrzením o očkování či prodělané nemoci covid-19. Kapacita provozoven bude omezena, nikoliv ale provozní doba.
Rozdílný přístup však vláda zachovává k jednotlivým službám. Opět umožnila například provoz klubů či diskoték. Ačkoliv v nich zároveň zakázala tančit, čímž by se zdálo, že budou svým provozem připomínat spíše restaurace či bary, podmínky pro ně platí jiné. Zatímco například v kadeřnictví či v hospodě se tak zákazník může prokázat potvrzením o prodělání negativního testu v zaměstnání či provedením samotestu přímo na místě, pokud s tímto potvrzením přejde do klubu, hygiena by mu už mohla udělit pokutu. V klubech či diskotékách totiž platí už pouze negativní test provedený profesionálem v odběrovém centru. Stejně tomu tak je například i v případě bazénů či koupališť.
To by však mohlo vést opět k problémům z právního hlediska. Podle odborníka na zdravotní právo a experta Pirátů Ondřeje Dostála obecně platí, že nelze vytvářet nedůvodné rozdíly mezi provozovnami či provozovateli podobně epidemicky rizikových služeb. „Takže pokud by byl činěn nedůvodný rozdíl ve smyslu toho, že jednodušší test potřebuji pro aktivitu A a složitější pro aktivitu B, ministerstvo zdravotnictví by muselo velmi dobře zdůvodnit, o co rozdíl věcně opírá, v opačném případě by mohlo dojít ke zrušení toho opatření právě pro nedostatek odůvodnění,“ řekl deníku Echo24 Dostál.
Podobné věci se věnoval Nejvyšší správní soud v rozsudku, kterým zrušil opatření, které zakazovalo provoz vleků či lanovek. „Ministerstvo nedokázalo vysvětlit, proč je zakázána doprava lanovkou, když není srovnatelně zakázaná, naopak je povolena, doprava tramvají, autobusem či jinou hromadnou dopravou,“ dodal Dostál.
Nerovný přístup k různým segmentům kritizoval i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj hlavní hygienička Pavla Svrčinová porušila dohodu, v původním návrhu se podle něj počítalo s tím, že v divadlech a kinech bude možné prodávat a konzumovat občerstvení tehdy, až budou otevřené i vnitřní prostory restaurací. V pátečním usnesení vlády to ale není. Kvůli nemožnosti prodávat jídlo o pití třeba zatím neotevřela multisálová kina.
Zaorálek kritizoval i rozdílný přístup k testování, který v případě divadelních představení či jiných kulturních akcí také platí. Na rozdíl například od restaurací se totiž lze prokázat pouze profesionálně odebraným testem či podstoupit test na místě, nejde tedy uplatnit test ze zaměstnání.
Ve všech případech pak platí také to, že bezinfekčnost lze prokázat certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. U očkování stačí mít 22 dní po první dávce vakcíny, v případě jednodávkové očkovací látky je lhůta 14 dní. V případě kontroly první dávky očkování je nutné prokázat se kartičkou z očkovacího místa. Ti, kteří první očkování podstoupili již dříve a kartičku nedostali, o ni mohou požádat i zpětně telefonicky. Od června si pak podle ministerstva zdravotnictví budou moci lidé k těmto účelům stáhnout elektronický certifikát.
V případě prodělání nákazy nemusí stačit pouze SMS zpráva z laboratoře či od hygieny, jak dříve sdělila deníku Echo24 mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Kontrola by pak mohla žádat například doplnění. Jistější je proto podle ní zažádat svého praktického lékaře, případně příslušnou hygienickou stanici o potvrzení. V případě žáků a studentů pak u většiny služeb stačí doložit čestné prohlášení, případně čestné prohlášení zákonného zástupce, že na škole podstoupil v posledních 72 hodinách samotest s negativním výsledkem.
Pro očkované je snadnější i cestování. Do České republiky je možné z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Chorvatska cestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Vojtěch to označil za otevření standardní turistiky. Certifikáty o očkování turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i například pro vstup do služeb, které budou v Česku otevřené. Pro cestování do těchto zemí ale záleží na tom, jak má která země nastaveny podmínky, dodal ministr. Například Rakousko a Maďarsko uznávají už první dávku očkování, zatímco Německo a Polsko vyžadují stále kompletní vakcinaci. Už brzy má být možné cestovat volně po první dávce vakcíny také do Chorvatska.