Číňané investují do Andreje Babiše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při vysoké citlivosti české veřejné debaty na téma Čína a její vliv na českou politiku a byznys je pozoruhodné, jak malé pozornosti se dostalo čerstvě zveřejněné výroční zprávě holdingu Agrofert, patřícího premiérovi České republiky Andreji Babišovi. Toho času zaparkovaného ve svěřenském fondu ovládaném jeho ženou Monikou a Babišovými dlouholetými osobními právníky.
To, co ve výroční zprávě tentokrát stojí za pozornost, nejsou ani hospodářské výsledky, ani další vzestup dotací. Pozoruhodný je vývoj dluhů Agrofertu. Ty za jediný rok vzrostly o osm miliard na 43,9 miliardy korun. Od roku 2015 se zvýšily na dvojnásobek, aniž by se stejně rychle zvyšoval výkon Agrofertu. To je samo o sobě pro holding s hospodářskými výsledky a vysokou závislostí na dotacích, jakou má Agrofert, růst za hranu.
O to víc ve chvíli vysokého stupně ohrožení, v němž se Babiš hospodářsky i trestně nachází. Evropská komise už před několika měsíci vyzvala k zastavení všech dotací Agrofertu, protože její právníci došli k závěru, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jsou přesvědčeni, že umístění holdingu do svěřenských fondů v této podobě je jen formální a Babiš ho má stále šanci ovládat. U trestně stíhaných osob, které se navíc během pár dní už můžou stát obžalovanými z dotačního podvodu velkého rozsahu, je navíc vysoké riziko. Banky už zpravidla v takových případech spouštějí proces compliance. To znamená, že žádají o předčasné splacení úvěrů.
V této chvíli není jasné, jestli už některá z bank proces předčasného zesplatnění úvěrů kvůli trestnímu stíhání Andreje Babiše zahájila.
Zadlužení Agrofertu je patrné z výroční zprávy firmy. Přehled věřitelských bank je na straně 83.
Výroční zpráva Agrofert 2018 by newsroom on Scribd
Z výroční zprávy je ale jasné, že se výrazně proměnili Babišovi věřitelé. Je vidět výrazný ústup německých bank. Dá se jen spekulovat, jestli Agrofert získal od jiných lepší podmínky, nebo jsou Němci citlivější na proces compliance a spustili ho dřív než ostatní. Ještě v roce 2017 měl Babišův holding nejvíc napůjčováno od německé IKB Deutsche Industriebank AG. Dohromady přes 6 miliard korun. Necelých 5 miliard z toho byl syndikovaný úvěr, kdy IKB ve vztahu s Babišem spravovala půjčky více bank. Tuto půjčku už Agrofert v nové výroční zprávě neuvádí. Otázka je, jestli IKB a její partneři požádali rizikového Babiše o předčasné splacení.
Nahradil ji úvěr od konsorcia převážně asijských bank ve stejné výši. V konsorciu figurují mimo jiné Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, The Korean Development Bank a United Bank of Taiwan. Vedle nich je důležitým partnerem ještě rakouská Raiffeisenbank a lucemburská pobočka německé Commerzbank.
Andrej Babiš se stává velmi výrazně závislým na čínských penězích. Bankovnictví je v Číně tvrdě regulovaným byznysem. Komunistická vláda ho na rozdíl od jiných branží vůbec neuvolnila a nepouští do něj zahraniční investory. Nikomu zatím nedala bankovní licenci. Dovoluje, aby tam cizinci půjčovali peníze. Jako to dělá Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera. Ty peníze, které chce Číňanům na drobných půjčkách dávat, si ale musí buď přivézt z ciziny, nebo si je půjčit od čínských bank. Teprve pak je dál nabízí běžným Číňanům.
Čínské banky využívají své investice velmi strategicky. Není to klasické komerční bankovnictví, kde se hraje o desetiny procent ve výšce úroků. Číňané financují své projekty v zemích, kde chtějí mít na někoho nebo na něco vliv. Právě ekonomická a technologická síla je jejich cestou k získávání globální hegemonie. Přesně z těch důvodů čínská státní společnost China Nuclear General financuje spolu s francouzskou státní firmou Électricité de France stavbu nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.
Otázka je, proč Číňané platí Babiše. Může to být čistě politická investice. Je to premiér země, kde se bude rozhodovat, jestli se čínská společnost Huawei pustí do mobilních sítí 5G. Nebo ji Praha bude dál držet na blacklistu, jako to dělá Donald Trump a další anglosaské země. Babiš dosud na rozdíl od velkého proponenta Huaweie Miloše Zemana více méně držel tvrdou americkou linii, prosazovanou Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost. Za to si vysloužil pozvání k Donaldu Trumpovi do Bílého domu.
Teď, když Číňané vidí, že Babiš se svými obřími dluhy v Agrofertu může být v nesnázích, ochotně přispěchají na pomoc. Aby ne. Je to velmi levná investice do vlivu na obrovskou zakázku pro Huawei. Nejde jen o samotný kontrakt na 5G. Pro Peking je strategicky velmi důležité, aby se většina zemí Evropské unie nepřidala do tvrdého trumpovského křídla.
Číňané můžou myslet ještě dál. V kuloárech už se začíná spekulovat o tom, že Babiš se začne pod tlakem okolností od trestního stíhání po hrozící zesplatnění úvěrů a odstřižení od dotací snažit Agrofert po kusech rozprodat.
Jak to, že se známý bojovník proti čínskému vlivu, šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, který zrovna před pár dny odeslal veřejný dopis čínskému velvyslanci kvůli vyhrocené situaci v Hongkongu, neptá, proč tady Číňané financují českého premiéra?
Agrofert je v této chvíli jednou z největších čínských investic v České republice.