Česká armáda

Čeští vojáci v Iráku. Zůstanou i přes zhoršenou situaci, některé západní jednotky se stahují

Česká armáda
Čeští vojáci v Iráku. Zůstanou i přes zhoršenou situaci, některé západní jednotky se stahují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Čeští vojáci zůstávají i přes zhoršenou bezpečnostní situaci v Iráku. Armáda přijala adekvátní opatření a v případě potřeby je připravena reagovat. Řekl to  mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Kvůli sílícímu regionálnímu napětí přerušila svou výcvikovou misi v Iráku německá armáda. Ke stejnému kroku se rozhodla i nizozemská vláda. V zemi působí asi šest desítek českých vojáků.

„Čeští vojáci v Iráku dál plní své úkoly. Ke zhoršené bezpečnostní situaci přijala Armáda ČR adekvátní opatření. V případě potřeby jsme připraveni reagovat,“ řekl Pejšek.

Česká armáda má v zemi letecký poradní tým, který pomáhá iráckým kolegům s používáním českých bitevníků L-159. Další čeští vojáci školí specialisty chemického vojska a vojenští policisté cvičí příslušníky iráckých bezpečnostních sil.

V regionu se v poslední době zvyšuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Agentura DPA oznámila, že německá armáda kvůli sílícímu regionálnímu napětí přerušila svou výcvikovou misi. Německo má v Iráku nyní kontingent 60 instruktorů, kteří se severně od Bagdádu podílejí na výcviku iráckých ozbrojených sil. Dalších 100 vojáků je umístěno v iráckém Kurdistánu. Podle agentury Berlín tento krok podnikl společně s dalšími partnery koalice proti takzvanému Islámskému státu (IS).

Ke stejnému opatření se rozhodla i nizozemská vláda. Nizozemsko své rozhodnutí zdůvodnilo „bezpečnostní hrozbou“, informovala agentura Reuters. Odvolává se přitom na zprávu nizozemské agentury ANP, která ale povahu této hrozby blíže neupřesnila. Nizozemští vojáci pomáhají cvičit místní síly v Irbílu na severu Iráku.

Zprávy o krocích evropských vlád se objevují v době, kdy se zvyšuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Opatření v Iráku podniká také americká vláda, která nařídila všem méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům v Iráku, aby zemi hned opustili. Velvyslanectví v Bagdádu už o víkendu doporučilo americkým občanům, aby se cestám do Iráku vyhnuli. V úterý americká armáda uvedla své jednotky v Iráku do stavu nejvyšší pohotovosti a varovala před „novými a naléhavými“ hrozbami ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu.

,

15. května 2019