Růst platů

Vláda přidá hasičům, vojákům i policistům. Počítá se i s náborem

Růst platů
Vláda přidá hasičům, vojákům i policistům. Počítá se i s náborem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda Andreje Babiše schválila růst tarifů pro policisty, hasiče či vojáky o dvě procenta. V praxi by to mělo znamenat navýšení o několik stovek korun. Ti, kteří nasazují své životy, si od nového roku přilepší o několik tisíc korun navíc. Podle ministerstva vnitra je navýšení platů motivační, kvůli počítanému náboru. Do roku 2021 se plánuje s přijetím až tisícovky nových policistů a na osm set hasičů.

Platy se tak zvednou i příslušníkům Celní správy, Vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policisté, kteří nasazují své životy k ochraně životů a majetku, dostanou minimálně o 2500 korun navíc. Výjezdovou skupinu hasičů pak v průměru čeká navýšení o tři tisíce korun.

„Částky v jednotlivých stupnicích platových tříd jsme navýšili o dvě procenta, spravedlivému růstu tarifů příslušníků bezpečnostních sborů od příštího roku tak už nic nebrání. Jsem rád, že se nám růst tarifů o dvě procenta spolu se zvýšením rizikového příspěvku pro policisty a hasiče v přímém výkonu služby o šest procent podařilo prosadit. Jde o investici, která se nám z hlediska bezpečnosti jednoznačně vyplatí,“ uvedl k navýšení ministr vnitra Jan Hamáček.

Státní rozpočet na příští rok plánuje na platy zaměstnanců bezpečnostních sborů a ozbrojených sil vydat zhruba 28,15 miliardy korun. V bezpečnostním sektoru platy naposledy rostly loni v listopadu, kdy se služební tarify zvýšily o deset procent.

Platy se zvýší zaměstnancům soudů, vojákům i učitelům

Nejvyšší platy by měli pobírat státní zástupci a od nich odvozené profese, kde by měl průměrný plat překročit 110 000 korun. Nejnižší průměrný plat má být v příspěvkových organizacích na místech mimo státní službu odměňovaných podle zákoníku práce, kde by měl zaměstnanec dostávat 32 761 korun. Platy vojáků a příslušníků ozbrojených složek by měly vzrůst o víc než 2000 korun na průměrných 42 780 korun. Přidání by se měli dočkat i zaměstnanci soudů a státních zastupitelství, aby jejich průměr představoval 30 000 korun.

Do nárůstu výdajů za platy se promítne hlavně navýšení peněz na platy učitelů v regionálním školství o téměř deset miliard korun. Dalších 6,5 miliardy korun si vyžádá navýšení peněz na platy ostatních zaměstnanců, navýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů si vyžádá 0,64 miliardy korun. Vláda se však na druhé straně rozhodla zredukovat 1292 neobsazených míst, což by mělo uspořit 2,5 miliardy korun.

Objem peněz na platy soudců, státních zástupců a ostatních ústavních činitelů se má zvýšit o 600 milionů korun. Státní rozpočet počítá s tím, že se v příštím roce podle platného zákona zvýší platová základna pro výpočet platů ústavních činitelů z nynějšího 2,5násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře na 2,75násobek.

Za loňský rok vzrostly podle státního závěrečného účtu výdaje na platy zaměstnanců státu v porovnání s předchozím rokem o 15,2 miliardy korun na 166,6 miliardy korun. Průměrný plat všech zaměstnanců státu se meziročně zvýšil o 2234 korun na 30 627 korun. Stát loni vyplácel 432 000 lidí.

,

27. prosince 2018