Na vlně nového luxusu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Glamping, hygge, ekoturistika. To jsou v současnosti nejskloňovanější trendy hýbající turismem a rekreací, jejichž dopad ještě posílila aktuální pandemie. Na těchto principech stojí také nový hotel ve francouzské vesnici zaručující maximální komfort v přírodě s ohledem na region a životní prostředí.
Pokornější alternativa
V údolí malebného východofrancouzského regionu Alsasko, necelou hodinu cesty autem jižně od Štrasburku, leží malá a nenápadná vesnice Breitenbach. Ta nyní upoutala pozornost architektonických médií po celém světě díky otevření nového hotelu, kde na návštěvníky čeká výjimečné ubytování se špičkovou kuchyní – ovšem v trochu jiném stylu, než bývá u luxusních hotelů zvykem.
Hotel totiž sází na ekoturistiku, alternativu k masovému turismu, jejímž primárním cílem je větší ohleduplnost k životnímu prostředí a kultuře i ekonomice daného regionu. Ekoturisté nevyhledávají populární pamětihodnosti, ale chtějí trávit volný čas v přírodě. Nejde o žádnou novinku, v poslední době ale nabírá na popularitě v souvislosti s podstatně novějším trendy pojmem, glampingem, kombinujícím dvě významem lehce protichůdná anglická slova glamorous (okouzlující, atraktivní) a camping. Cíl je jasný, nabídnout náročným cestovatelům namísto spacáků a společných umýváren pohodlné postele a maximální osobní komfort, a to i na odlehlých místech. Neoddělitelnou součástí je pak důraz na design, aby chaty vypadaly co nejlépe taky na sociálních sítích hostů.
A protože se glamping nejčastěji pojí s izolovanými objekty v přírodě, můžeme francouzský hotel s názvem 48° Nord hledat v půli cesty mezi tímto fenoménem a ekoturismem. Stojí v chráněné přírodní oblasti Natura 2000 a hostům nabízí atraktivní ubytování s důrazem na soukromí. Za jeho návrhem stojí oceňované norské studio Reiulf Ramstad Arkitekter založené před pětadvaceti lety v Oslu. K projektu architekty oslovil dánsko-francouzský investor, který v něm chtěl propojit své dvě největší vášně, architekturu a gastronomii.
Přes kopec
Snahou investora bylo zajistit co možná největší udržitelnost celého podniku, ke které mají svým přístupem blízko také tito norští architekti. „Udržitelnost se dnes stává neoddělitelnou součástí architektonických návrhů. Nemyslím si ale, že má jít jen o aplikaci technologicky velmi vyspělých řešení,“ prohlásila v loňské přednášce pro český spolek KRUH zástupkyně studia Reiulf Ramstad Arkitekter s tím, že v ekologicky šetrných návrzích hraje kromě výběru vhodných materiálů s ohledem na místo a využívání lokálních zdrojů zásadní roli také to, aby objekty dobře sloužily svému účelu a zároveň umožňovaly snadnou adaptaci vůči budoucím potřebám. Takovou potřebou může být i jejich demolice. Lehké dřevěné objekty hotelu jsou proto založeny na pilotech, takže je lze snadno přemístit nebo odstranit, aniž po sobě v krajině zanechají výraznější stopy.
Hotel tvoří celkem čtrnáct objektů různých tvarů a velikostí stojících při sobě, zároveň ale odděleně, tak aby hostům poskytly žádané soukromí. Jejich minimalistické pojetí odpovídá tradici severského designu, čisté zpracování interiérů, kterým vládnou daleké výhledy do krajiny, pak navozuje nerušený zážitek z pobytu v přírodě v duchu (opět) severského přístupu k životu hygge.
V souvislosti s udržitelností se obecně hodně mluví o vzdálenostech pro transport zboží jakéhokoli druhu. A týká se to i architektury. Pro obklad objektů hotelu proto autoři návrhu využili kaštany z protějšího svahu vesnice, místní restaurace pracuje výhradně s produkty místních chovatelů a pěstitelů, kterých je kolem Breitenbachu víc než dost.
Hotel v chráněné přírodě bude principům trvalé udržitelnosti samozřejmě vždy trochu protiřečit. Francouzský 48° Nord nicméně ukazuje, kudy se budou trendy postcovidového světa v této oblasti s nejvyšší pravděpodobností ubírat. Vidíme je ostatně kolem sebe už delší dobu. Slovy architektů: „Prostor, soukromí, klid, střízlivost, příroda a čerstvý vzduch jsou nový přepych.“ Pompéznost a nadbytečnost už v kurzu rozhodně není.