Samoobsluha bez pokladny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Epidemie koronaviru zbavila Andreje Babiše posledních zábran, aby za svůj úspěch v parlamentních volbách příští rok utratil ze státního rozpočtu cokoli. Pojímá to ve stylu, že pro každou voličskou skupinu bude mít v předvolební době nějakou „speciální akci“. Přesně ve stylu obchodních řetězců.
Už slibuje levnější elektřinu, kvůli níž vláda schválila elektrárenské společnosti ČEZ bezúročnou půjčku na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Takže tady máme do pravidelného facebookového hlášeníčka „Čau, lidi“ slogan „Čau, lidi, tak jsem právě zařídil levnou elektřinu“. V tendru na mobilní sítě páté generace 5G si už Babiš chystá slogan „Čau, lidi, tak jsem zařídil levná data“. Pak je tady tradiční evergreen zvyšování důchodů. Ty by podle současné úrovně růstu cen a platů, z nichž se vypočítává valorizace, měly příští rok stoupnout v průměru zhruba o devět set korun měsíčně. Andrej Babiš už ohlásil, že by rád přidal ještě něco navíc a dotáhl to na tisícovku. Když po vás chce někdo něco zaplatit, je lepších baťovských 999. Psychologicky to dělá mnohem lepší dojem než tisícovka. Když naopak někomu něco dáváte, marketing dělá ta pěkně čtyřmístná suma. „Čau, lidi, tak jsem vám zařídil, že se o tisícovku zvýší důchod.“ Hitů bude přibývat tak, jak budou průzkumy politických marketérů vyhledávat další touhy a priority voličů.
Babiš a jeho marketéři správně tuší, že v příštím volebním roce platy rozhodně neporostou tak jako v minulých letech. Potřebují ale, aby lidé navzdory koronavirovému poklesu, kdy se ekonomika už ve druhé čtvrtině roku propadla o 10,7 procenta, měli dojem, že se jim za Babiše žije dobře. Toho se dá dosáhnout tím, že vám sice nepřidají, ale sníží se daně z příjmů. Takže přesto, že přidáno nedostanete, váš čistý příjem bude vyšší. Z hlediska politického marketingu je to velmi chytré. Babiš svým sobotním návrhem z facebookového hlášeníčka s křišťálovou věšteckou koulí slíbil pokles daně z příjmu ze současných 20,1 na 15 procent. Vydělají na něm především lidé s nadprůměrnými příjmy, kteří podle různých průzkumů zatím Andreje Babiše příliš nevolí. Navíc ho za to pochválí všichni ekonomové.
Daňová zátěž příjmu v Česku (odvody sociálního pojištění plus daň z příjmu) patří podle srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci v Evropě k nadprůměrným. U člověka s průměrným platem, který dnes dosahuje 34 tisíc korun hrubého měsíčně, je to 43,9 procenta (počítá se do toho i sociální pojištění, které za něj musí odvádět zaměstnavatel). Průměr zemí Evropské unie je 41,4 procenta. U všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, sdružující nejvyspělejší státy světa, je ještě nižší. Víc platí Francouzi, Němci, Maďaři, Belgičané. Všichni Skandinávci, jejichž země jsou považovány za synonyma sociálních států s velmi vysokými daněmi, platí méně než Češi. Dán s průměrným platem jen 35,2 procenta. Fin 41,9 a Švéd 42,7 procenta. Nemluvě třeba o velmi bohatém Švýcarovi s tamním průměrným platem, jemuž stát na dani z příjmů a na sociálním pojištění vezme jen 22,3 procenta, což je částka skoro poloviční ve srovnání s českou realitou. To platí pro svobodného člověka bez manželky a dětí. Na ty je možné ve většině zemí uplatnit daňové slevy a bonusy. Díky nim u nás platí příjmovou daň jen lidé s nadprůměrnými platy. Ti, kdo živí ženu a děti s platem nižším než průměr, žádnou daň z příjmu neplatí.
A právě na tu nejlépe vydělávající třetinu společnosti s dětmi plus na ty, kdo mají sice podprůměrný plat, ale nikoho jiného už neživí, míří Babišův nový plán na snížení daně z příjmu. „Zrušíme superhrubou mzdu, to určitě všichni uvidíte na výplatách. Myslím, že je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS, a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti,“ řekl ve videu zveřejněném na Facebooku v sobotu v 11.57. V současné době se odvádí daň 15 procent z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, takzvané superhrubé mzdy. Skutečná daň z příjmu je tak zhruba 20,1 procenta. Člověk s platem 26 tisíc korun hrubého ušetří 1335 korun měsíčně. Při platu 36 tisíc korun je to už 1845 korun. Ten, kdo vydělává padesát tisíc měsíčně, bude mít každý měsíc čistý příjem o 2550 korun vyšší. Při osmdesáti tisících je to 4080 korun.
Samo snížení daní z příjmů je správné rozhodnutí. Snižuje velmi vysokou daň z práce. V těžké době, kdy platy příliš neporostou, navíc zůstane lidem více peněz, takže budou moci víc utrácet. To bude držet ekonomiku zasaženou poklesem zahraničního obchodu ve vyšších obrátkách. Navíc to udělá důležitý psychologický dojem, že lidem roste reálná životní úroveň, a tak se nemusí bát budoucnosti.
Takový pokles daní ale za rok připraví státní rozpočet o 90 miliard korun. Zodpovědný politik by měl říct, kde ty peníze ušetří. Jestli sníží dotace. Propustí úředníky. Zruší zbytečné instituce. Ušetří na platech díky tomu, že spoustu lidí nahradí při digitalizaci technologie. A pokud škrtat nechce, tak by měl jasně přiznat, že žene zemi v předvolebním roce do opravdu rekordního schodku, který překoná i letošních obřích 500 miliard korun. Už za prvních sedm měsíců je schodek rekordních 205 miliard korun.
Výrazně větší podíl než nižší příjmy z daní kvůli koronavirovému propadu ekonomiky na něm má prudký růst výdajů. Příjmy z daní se za prvních sedm měsíců snížily oproti předchozímu roku o 15,6 procenta. Výdaje ale rostly o 17 procent. Nejvíc ze všeho sociální dávky a důchody.
Nižšími příjmovými daněmi loví Andrej Babiš voliče především v řadách opoziční ODS. Ta by měla rychle připravit pořádnou ekonomickou ofenzivu, ne si jen stěžovat, že jí Babiš ukradl její téma.