Židé slaví nový rok. Začíná svátek Roš ha-šana
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský magistrát umístí v ulicích v okolí Jeruzalémské synagogy v centru Prahy v období zářijových židovských svátků betonové zábrany, takzvané city bloky, informoval mluvčí hlavního města Vít Hofman. Ulice Jeruzalémská, U půjčovny a Růžová se pro auta uzavřou tuto neděli v 18:00 do úterních 14:00. Zábrany se znovu objeví 18. září v 17:30 a odstraněny budou o den později ve 20:30. Poslední termín je 23. září od 17:30 do 22:00. Židé v těchto dnech slaví svátky Roš ha-šana, Jom kipur a Sukot.
Podle Hofmana opatření vydal silniční úřad Prahy 1 kvůli zajištění bezpečnosti při oslavách svátků. Magistrát nechává rozmísťovat zábrany od loňského roku vždy v průběhu významných svátků. Důvodem jsou teroristické útoky s využitím auta, které se v posledních letech v Evropě objevují. Jediným místem, kde jsou zábrany neustále, je Staroměstské náměstí. U ústí Pařížské ulice jsou umístěny až do odvolání.
Radnice Prahy 1 letos v centru města začala rozmísťovat také výsuvné a pevné sloupky a další trvalá opatření. Sloupky už nechala umístit v okolí Maiselovy ulice, nyní má v plánu podobná opatření v okolí Staroměstského náměstí, u Karlova mostu nebo na Hradčanském náměstí.
Svátek Roš ha-šana je židovský nový rok, připomínající stvoření světa a významné události židovských dějin. Tradičním rysem svátku je troubení na beraní roh, tzv. Šofar. Jeho zvuk má připomínat smlouvu uzavřenou mezi Hospodinem a Izraelem na hoře Sinaj.
Svátkem Jom kipur, v překladu den smíření, vrcholí desetidenní půst, který následuje po novém roce. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších svátků v židovském kalendáři, protože připomíná den, kdy Bůh odpustil Izraeli zhotovení zlatého telete a obřezání Abraháma, který tak uzavřel smlouvu s Hospodinem. Svátek se vyznačuje více než denním půstem a intenzivními modlitbami.
Sedmidenní svátek Sukot připomíná putování Izraelitů na poušti po vyvedení z Egypta. Pro svátek jsou typické tzv. suky, tedy přístřešky, kde by měli židé pobývat po celou dobu svátku. Měli by mít alespoň tři stěny, skrze střechu by měly být vidět hvězdy či nebe.