Rusko zastavilo dodávky plynu do Itálie, tranzit přes Rakousko prý není možný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Itálie v sobotu nedostane žádný plyn z Ruska. Uvedla to italská energetická společnost ENI s odkazem na informaci od ruské společnosti Gazprom. Podle ruské firmy totiž není možné zaručit tranzit přes Rakousko. Před válkou Itálie pokrývala dovozem z Ruska na 40 procent své spotřeby plynu.
„Gazprom sdělil, že nemůže zaručit dodávku objemů plynu objednaných na dnešek kvůli nemožnosti přepravit plyn přes Rakousko,“ uvedla společnost ENI. Dodávky z rakouského plynovodu TAG, skrze který ruský plyn putuje do Itálie, tak budou dnes nulové.
"Rusko dnes vypnulo plyn Itálii. Je to výhrůžka nové italské vládě, nebo jen důsledek nových přepravních podmínek v Rakousku?" táže se hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ruský diktátor Vladimir Putin tak podle ekonoma dále stupňuje energetickou krizi v EU.
Gazprom dnes nedodá žádný plyn do Itálie. Vůbec poprvé tak vůči této zemi nesplní své smluvní závazky. Okruh zemí EU, které dostávají ruský potrubní plyn se tak dále zužuje - už jde prakticky jen o Rakousko, Slovensko a Maďarsko. Dodávky Rakousku a Slovensku jsou ale ohroženy. pic.twitter.com/AO5rPB2JCQ
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 1, 2022
Omezení ruských dodávek plynu do Itálie může souviset se sporem ohledně tranzitních poplatků, řekl Kovanda. Ruský plynárenský gigant Gazprom se soudí s ukrajinským státním energetickým podnikem Naftogaz u švýcarského arbitrážního soudu.
"Naftogaz žádá, aby Gazprom navýšil své platby za přepravu plynu přes ukrajinské území a plnil tak své závazky plynoucí ze smlouvy mezi oběma stranami, uzavřené koncem roku 2019. Gazprom ale pohrozil, že považuje jednání Naftogazu za 'nepřátelský' akt a že pokud ukrajinský podnik arbitráž nestáhne, pozastaví dodávky ukrajinským tranzitem," poznamenal Kovanda s odkazem na to, že stejným plynovodem teče plyn do Slovenska a Rakouska.
"Pokud by Gazprom uspokojivě neozřejmil důvod pozastavení dodávek Itálii, půjde o první případ, kdy svévolně neplní dlouhodobý kontrakt a přitom už se to ani neobtěžuje svádět na západní sankce či závadnou turbínu jako u dodávek Nord Streamem 1," připomněl hlavní ekonom Trinity Bank.
Itálie v roce 2021 pokrývala ruským plynem zhruba 40 procent své spotřeby. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu začala italská vláda hledat nové dodavatele, díky kterým by snížila energetickou závislost na Rusku. Kabinet premiéra Maria Draghiho například dojednal zvýšení dodávek z Alžírska, které s Itálií propojuje plynovod. Itálie dále má spojení skrze plynovod s Libyí a další plynovod TAP dopravuje plyn z Ázerbájdžánu. Vláda chce také zprovoznit dva nové LNG terminály.
Do roku 2025 hodlá italská vláda úplně nahradit dovoz ruského plynu, který ročně činil zhruba 30 miliard metrů krychlových. O pět miliard metrů krychlových chystá snížit svou roční spotřebu a 25 miliard metrů krychlových plánuje zajistit nákupem z jiných zemí či zvýšením domácí těžby.