Uznat Izrael by podle Trumpa mohlo pět či šest dalších zemí. Bahrajn už dohodu podepsal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci Spojených arabských emirátů (SAE) a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu dohody o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. Prezident Donald Trump označil normalizaci vztahů obou arabských zemí s židovským státem za počátek „nového Blízkého východu“. Zároveň uvedl, že vztahy s Izraelem by mohlo dalších několik zemí.
Navázat diplomatické vztahy s Izraelem by mohlo dalších pět nebo šest zemí. Uvedl to americký prezident Donald Trump ve Washingtonu před úterním podpisem dohod o plnohodnotných diplomatických vztazích, které židovský stát navázal s Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty.
Spojené státy sehrály v jednáních roli prostředníka, přičemž pro Trumpa jsou podle řady pozorovatelů dohody významným úspěchem, ze kterého bude chtít těžit jen necelé dva měsíce před volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.
Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy přitom teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979.
Od oznámení SAE se však v diplomatických kruzích diskutovalo o tom, že by se po tomto „prolomení tabu“ mohly k Abú Zabí přidat i jiné země. To potvrdil minulý týden Trump, když v pátek oznámil, že dalším státem bude právě Bahrajn.
Trumpova vláda se podle agentury Reuters pokusila ke stejnému kroku přimět i další sunnitské země, především nejvlivnější z nich – Saúdskou Arábii. Rijád dal však najevo, že na to nyní není připraven.