Vývoj ruských zbraní

Rusko neoslabí vyvoj nových zbraní pro příští desetiletí, oznámil Putin. Užitečné syrské bojiště

Vývoj ruských zbraní
Rusko neoslabí vyvoj nových zbraní pro příští desetiletí, oznámil Putin. Užitečné syrské bojiště

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko bude dál vyvíjet perspektivní zbrojní systémy, které zařadí do výzbroje své armády v příštích desetiletích. Na schůzi armádního kolegia to v Moskvě prohlásil prezident Vladimir Putin. Státní program modernizace zbrojního arzenálu, jehož realizace byla letos zahájena, by měl vyvrcholit v roce 2027, řekl Putin. Útvary ruské armády by měly v budoucnu dostat ty nejmodernější zbraně včetně těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, stíhaček páté generace Su-57, obrněnců na platformě Armata nebo protiraketových systémů S-500, uvedl ruský prezident.

Program modernizace vychází ze současného stavu vědy a rovněž ze zkušeností, které ruská armáda získala účastí v bojových operacích v Sýrii, konstatoval Putin. Na boji s protivládními povstalci, do něhož se Rusko zapojilo v roce 2015, se v Sýrii podílelo ruské letectvo a raketové vojsko. Testy v ostrém bojovém režimu absolvovaly zejména rakety s plochou dráhou letu Kalibr.

Podle západních, ale i některých ruských odborníků má Kreml s modernizací armády větší problémy, než navenek připouští. Nepříliš úspěšný je například program Armata, okázale demonstrovaný na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2015. Na platformě Armata může podle ruských expertů být vyprojektováno kromě tanku i bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo nebo obrněný transportér.

Problémy naznačil letos v létě místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, který má v kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva na starosti armádní výzbroj. Armáda podle něj nemá v úmyslu nakupovat velké množství nových tanků Armata nebo transportérů ruské výroby Bumerang, protože jsou příliš drahé. „Proč bychom měli Armatami vyzbrojit armádu, stačí nám tank T-72,“ prohlásil podle listu Kommersant Borisov.

Loni ruská státní zbrojní firma Rostěch oznámila, že masová výroba nových tanků Armata začne oproti plánům o rok později, tedy v roce 2019. Cena za kus se má pohybovat kolem 250 milionů rublů (88 milionů korun); tržní cena tanku T-72 je kolem 70 milionů rublů.

,

19. září 2018