Francouzsko-německý pakt

„Krok k superstátu? Opouštějí Francouzi a Němci EU?“ České reakce na smlouvu z Cách

Francouzsko-německý pakt
„Krok k superstátu? Opouštějí Francouzi a Němci EU?“ České reakce na smlouvu z Cách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Smlouva o prohloubeném přátelství a spolupráci mezi Francií a Německem je podle lídra kandidátky ODS Jana Zahradila jasným signálem toho, že obě země hodlají evropskou integraci v příštích letech dále posouvat směrem k federálnímu státu. Podle exprezidenta Václava Klause se oba státy podpisem smlouvy fakticky spojují a separují od zbytku zemí v EU. Například pirátský poslanec Mikuláš Peksa se však nového integrační procesu neobává. „Dohoda je dvojstranná a je postavená tak, že by bylo obtížně ji rozšiřovat o více zemí,“ uvedl pro Echo24. Prezident Miloš Zeman se k smlouvě vyjádří ve čtvrtek, potvrdil serveru Echo24 mluvčí Jiří Ovčáček.

„Vidím tu dva státy, které z historických důvodů usilují o silnější spolupráci, podobně jako funguje např. mezi Českou republikou a Slovenskem. Tvrdé jádro EU zahrne daleko větší počet států, které usilují o reformu EU směrem k její větší funkčnosti a akceschopnosti. Česká republika k němu bohužel nepatří, protože hlavním cílem naší vlády je naplnit kapsy zemědělských velkopodnikatelů dotacemi. Jako Piráti to chceme změnit, čeští i evropští občané právem čekají od nás čekají zlepšení svých životů, ne opakující se nesmyslnou kritiku jiných států,“ uvedl v reakci na německo-francouzské prohloubení spolupráce člen sněmovního zahraničního výboru Pirátů Mikuláš Peksa.

Podle europoslance ODS Jana Zahradila je smlouva z Cách „krokem k superstátu“, k níž by se měli čeští politici jasně vyjádřit. Podle něj je nová německo-francouzská smlouva „jasným signálem toho, že obě země hodlají evropskou integraci v příštích letech dále posouvat směrem k federálnímu státu“.

„Rozhodně nemáme nic proti posílení bilaterální spolupráce dvou zemí. Pokud chtějí Francie a Německo úzce spolupracovat, koordinovat některé hospodářské politiky a možná postupně směřovat k jakémusi dvoustátí, a pokud se domnívají, že je to pro ně výhodné, je to jejich politické rozhodnutí,“ uvedl Zahradil.

„Osobně se ale obávám, že ve stávající unii, která je stále ještě příliš centralizovaná, budou obě země nutit svou vahou ostatní, aby je následovaly,“ dodal.

„Já za ODS jasně říkám, že my si přejeme zůstat členy EU, ale přidat se k této ‚unii v unii‘ by pro nás bylo krajně nevýhodné. Česká republika si musí uchovat autonomii v oblasti daňové, fiskální, sociální, azylové nebo zahraniční politiky,“ napsal Zahradil.

Klaus: Německo a Francie přiznávají, že dosavadní evropský integrační proces selhal

Vůči smlouvě z Cách se velmi kriticky vyjádřil exprezident Václav Klaus. Podle něj Francie a Německo podpisem smlouvy přiznávají, že dosavadní evropský integrační proces selhal, uvádí Klaus ve stanovisku na stránkách Institutu Václava Klause nazvaném " Francouzi a Němci opouštějí EU".

Exprezident píše, že dnešní podpis smlouvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové neznamená nic jiného, „než faktickou resignaci těchto dvou evropských superelit na Evropskou unii.“

„Tímto svým zájmem o urychlenou vzájemnou integraci nám přiznávají, že dosavadní evropský integrační proces selhal a že je třeba začít znovu a jinak,“ domnívá se Klaus. Podle něj by tak v budoucnu oba státy mohly vytvořit paralelní integrační projekt k EU.

Upozorňuje také na to, že smlouva byla sice chystaná již delší dobu, ale zároveň byla „svým obsahem a svými přípravami naprosto utajovaná“. „Většina poslanců CDU v Bundestagu říká, že o přípravě žádné takové smlouvy nikdy nic neslyšela,“ zmiňuje exprezident.

Zároveň vyjádřil obavy, že mocenský pakt českou politickou reprezentaci a její představitele nezajímá. Obává se také toho, že by se představitelé ČR chtěli k projektu připojit. „Bojíme se, že se budou pokoušet k této iniciativě servilně přidat,“ píše dále Klaus na stránkách Institutu.

Klaus se ve svém stanovisku zároveň ptá na význam některých bodů smlouvy. Řečnicky se táže například na vytvoření „francouzsko-německé hospodářské zóny“ a zda by měla jiná ekonomická pravidla oproti EU. Nejistý je také ohledně „společné kultury ozbrojených sil.“

„Má jít o revizi výsledků 2. světové války tím, že by se Německo stalo stálým členem Rady bezpečnosti OSN? Rozumíme tím správně, že ne vedle Francie, ale místo Francie, resp. že by se členem Rady bezpečnosti stala nová entita Frankoněmecko? Nebo je to myšleno jinak?“ píše Klaus.

Ministr Petříček: Tvrdé jádro se netvoří

Ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že podle něj se nějaké nové tvrdé jádro netvoří. Dodal, že ministerstvo vývoj kolem smlouvy Francie a Německa dlouhodobě sleduje. „Myslím, že to je dokladem, že je EU vícerychlostní projekt, my chceme, aby se předešlo vzniku dvourychlostní Evropy,“ řekl ministr. Podle něj je přirozené, že si vedle toho každý členský stát jede svou vlastní rychlostí.

Není proto ani potřeba, aby se ministerstvo zahraničí ke smlouvě vyjadřovalo, jelikož jde o smlouvu mezi dvěma samostatnými státy. „V tuto chvíli náš postoj k tomu není, my záležitost sledujeme, ale nemáme důvod se k tomu kriticky vyjadřovat,“ řekl ministr Petříček. Podle něj nejde o vznik nového jádra Evropské unie. „Jsme součástí jádra v celé řadě oblastí, počínaje bezpečnostní, vláda chce být v tomhle směru velmi aktivní,“ řekl Tomáš Petříček s tím, že si chce vláda vybírat, v jakých oblastech je to pro ČR důležité.

Smlouva mezi Francií a Německem byla podepsána dnes v západoněmeckých Cáchách. Podpis smlouvy mezi Macronem a Merkelovou přichází na stejný den jako podepsání takzvané Elysejské smlouvy v roce 1963. Tehdy se k těsné spolupráci zavázali předchůdci obou nynějších státníků, francouzský prezident Charles de Gaulle a německý kancléř Konrad Adenauer.

 

, tk

22. ledna 2019