Komplikace pro více jak milion a půl Čechů. První dávka očkování se nepočítá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše po začátku letních prázdnin připravila pro řadu lidí nepříjemnou zátěž. Zpřísnila totiž prokazování bezinfekčnosti, kdy už nebude stačit první dávka očkování proti koronaviru. Za bezinfekční budou od pátku 9. července považováni lidé až po dvou týdnech od druhé dávky. Tu má nyní přes 3,48 milionu lidí v České republice. Pro asi jeden a půl milionu lidí to ale může znamenat komplikace, protože se budou muset prokazovat negativním testem.
Babišův kabinet na začátku letních prázdnin sáhl k novým přísnějším podmínkám kvůli obavy z nárůstu případů koronavirové nákazy. Od 9. července tak platí, že se lidé vracející ze zahraničí musí prokázat negativním testem a to i v případě příchodu do práce po dovolené. Důvodem je obava z mutace delta, která pochází z Indie.
Dosud stačilo k prokázání bezinfekčnosti doložit, že člověk je 21 dní po očkování první dávkou vakcíny nebo prodělal nákazu v posledních 180 dnech či měl negativní test. Očkování první dávkou vakcíny tak nyní padá z rozhodnutí vlády, protože na mutaci delta funguje jen z 33 procent. Druhá dávka by podle epidemiologa Anthonyho Fauciho u vakcíny Pfizer měla zaručit, že bude účinná na tuto variantu nákazy z 88 až z 93 procent.
Nákaza koronavirem po první dávce očkování je však v České republice velmi malá. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška evidují statistici jen 1,3 procenta nakažených lidí, kteří již dostali první dávku vakcíny. „Většinou jsou to lidé, co se nakazili těsně před nebo po podání dávky, takže vakcína nestačila zabrat. Co se týká druhé dávky, tak počet nakažených dramaticky klesá na zlomky promile a téměř mizí těžké průběhy,“ uvedl Dušek.
Podle něj se vždy musí počítat s tím, že žádná vakcína není stoprocentní, tedy ani ta proti koronaviru. Po první dávce očkování však vysoce roste pravděpodobnost, že člověk nebude nakažený a ani se nedostane s těžkým stavem do nemocnice.
Zdravotníci od prosincového začátku očkování aplikovali k sobotnímu večeru 8 500 634 dávek vakcíny proti koronaviru, ukončené očkování má přes 3,48 milionu lidí. Zhruba 1,6 milionu lidí, kteří mají jen první dávku, se kvůli novým podmínkám k prokázání bezinfekčnosti zkomplikuje život.
Prokazovat se totiž budou muset negativním testem. Nyní mají zájemci hrazený jeden antigenní test týdně a dva testy PCR měsíčně. Testovací centra na začátku prázdnin hlásila velké vytížení. Zvýšilo se také testování metodou PCR, kdy se za den vykázalo až 44 tisíc testů. Přitom na konci května to bylo okolo 25 tisíc testů.