Zeman často chválí obchod s Ruskem a Čínou. Export je však minimální
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z celkového podílu českého exportu se Rusko podílelo do listopadu loňského roku 1,8 procenty. Přesto se znovuzvolený prezident Miloš Zeman nebojí chválit ruský trh. V minulosti také prohlásil, že s ohledem na početnou výpravu při poslední návštěvě Ruska, je tato země desetkrát významnější než Francie. Ta je ovšem pro český export více než dvojnásobně důležitější.
Ještě v roce 2013 dosahoval export do Ruska 116 miliard korun a z celkového objemu zahraničního obchodu České republiky dosahoval 3,6 procenta. Po dalších čtyřech letech razantně poklesl podíl na 1,8 procenta, tedy na 75 miliard korun. To nebrání chvále prezidenta Miloše Zemana, který vzájemný obchod vyzdvihoval naposledy na oficiální návštěvě Ruska loni v listopadu.
Při svém následném projevu dokonce přirovnal počty podnikatelů k důležitosti návštěvy. „Přivážím s sebou zhruba sto čtyřicet podnikatelů, a protože vládní letka má jenom dva Airbusy, museli jsme si kvůli tomu najmout třetí. Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet, z toho by se dalo usoudit, že Rusko je desetkrát významnější než Francie,“ řekl Miloš Zeman zástupcům tisku v Soči. Francie se ovšem podílí 5,14 procenty z celého zahraničního exportu.
Návštěva podnikatelů v Rusku ale nebude mít okamžitý vliv na výsledky českého vývozu. „Z ruské strany je to vnímáno velice pozitivně, že podnikatelé jednali pod záštitou českého státu. Mají tím konkurenční výhodu. Podobná jednání jsou ale během na dlouhou trať, při kterém se konkrétní výsledky mohou projevit za 3 až 5 let,“ řekl pro Echo24 ředitel sekce mezinárodních vztahů Lukáš Martin ze Svazu průmyslu a obchodu ČR. Podnikatelé při návštěvě měli podepsat kontrakty za 20 miliard korun.
Pokles podílu na českém zahraničním obchodu byl částečně způsoben sankcemi, které zavedla Evropská unie v červenci 2014. Mnohem větším problémem se pro společnosti stal pokles cen ropy a rublu. „To mělo na obchod s Ruskem mnohem větší dopad. Postupem času se společnosti, které měly zájem obchodovat s Ruskem adaptovaly, posílily obchodní týmy a otevřely si nová zastoupení,“ řekl Lukáš Martin pro Echo24.
Nahradí jednou Čína německý trh?
Miloš Zeman nevychvaloval pouze ruský obchod. Česká republika uspořádala Čínské investiční fórum, které se konalo loni v červenci. Na slavnostním galavečeru se měly uzavřít smlouvy za 60 miliard korun. Od loňského ledna do listopadu však celkový export do Číny dosahoval pouze 51 miliard korun. Do Číny pak mířilo pouhých 1,31 procenta z celkového českého zahraničního obchodu.
To nebránilo prezidentovi Zemanovi, aby dříve prohlásil, že by jednoho dne mohl čínský trh být stejně významným, jakým je dnes pro ČR Německo. Podíl vývozu do sousední země od začátku loňského roku do listopadu dosahoval 32,9 procenta. „Nedomnívám se, že čínský trh by ve střednědobém horizontu mohl kompenzovat například náš vývoz do Německa, protože teprve začínáme a každý začátek chvíli trvá. V dlouhodobém horizontu si to představit dovedu,“ řekl Zeman v rozhovoru pro časopis Týden u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2016.
Celkový český export dosáhl předloni na 3,97 bilionu korun, což byl do té doby rekord. Český vývoz se poprvé v historii dostal nad jedno procento světového exportu. Další očekávaný rekord za rok 2017 bude podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka na dlouhou dobu nepřekonán. „Na rok 2018 nelze počítat s dalším významným růstem exportu, protože zcela určitě dojde k dalšímu posilování koruny,“ řekl Daněk.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také:
Soutěž Exportér roku vyhrála Škoda Auto. Vyvezla zboží za 310 miliard
Český export? Do Ruska jde 1,9 %, do EU 83,7 %