Českému průmyslu a vývozu se daří, stavebnictví zpomalilo růst

Českému průmyslu a vývozu se daří, stavebnictví zpomalilo růst

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Českému průmyslu a zahraničnímu obchodu se loni v listopadu dařilo, stavebnictví podle analytiků pokračovalo v nevýrazných výkonech. Meziroční růst průmyslové výroby činil podle Českého statistického úřadu 8,5 procenta a překonal očekávání analytiků, přebytek zahraničního obchodu 11,7 miliardy korun byl za listopad nejvyšší za dobu měření. Stavebnictví zpomalilo meziroční růst na 1,9 procenta.

Listopadový růst průmyslové produkce podpořila podle ČSÚ hlavně energetika, výroba aut a elektrických zařízení. Pokles statistici zaznamenali ve výrobě ostatních dopravních prostředků, těžbě a u tisku. Růst o 8,5 procenta byl sice pomalejší než říjnových 10,5 procenta, po očištění o počet pracovních dnů to ale byl druhý nejlepší měsíční výsledek za loňský rok.

„Česká ekonomika se i nadále veze na vlně globálního hospodářského oživení. V meziměsíčním vyjádření po očištění o kalendářní vlivy (průmyslová) výroba stoupla o skoro neuvěřitelných 3,7 procenta,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Růst průmyslu za celý loňský rok se podle odhadů ekonomů zvýšil k pěti procentům, letos bude mírně nižší.

V průmyslu v listopadu dál meziročně rostly nové zakázky i tržby, přibylo zaměstnanců a stouply mzdy. Průmysl loni byl tažen poptávkou v české ekonomice i dobrou situací obchodních partnerů, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Listopadový přebytek zahraničního obchodu 11,7 miliardy korun byl meziročně vyšší o 3,4 miliardy koruny, podle ekonomů hlavně díky výraznému růstu kapacity rafinerií. „Statistika vývozů ukazuje, že čeští exportéři i nadále těží z ekonomické expanze v zahraničí. Poptávka po českých výrobcích, zejména po dopravních prostředcích, elektrických zařízeních a chemických látkách se značně meziročně zvýšila,“ uvedla Monika Junicke z Komerční banky.

Vývoz meziročně vzrostl o 2,3 procenta a dovoz o 1,2 procenta. Analytici ale varovali, že čeští exportéři jsou na hranici svých výrobních kapacit a nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. Rizikem pro obchodní bilanci podle ekonoma UniCredit Jiřího Poura zůstávají možné výraznější posílení koruny, nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy.

Stavební výroba loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta, v říjnu se zvýšila o 5,9 procenta. „Matný výkon českého stavebnictví pokračoval i loni v listopadu. Stavební výroba se drží na 90 procentech objemu v roce 2010,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Zarážející to je zejména vzhledem k současné prosperitě české ekonomiky, dodal. K lepšímu výkonu oboru podle ekonomů chybějí veřejné zakázky, nadějí do budoucna jsou peníze z Evropské unie.

Na listopadovém mírném růstu se podílelo hlavně pozemní stavitelství, tedy stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů. „O inženýrském stavitelství se dá říct jen tolik, že se vymanilo z dlouhodobého propadu a poslední dva měsíce jeho výkony meziročně marginálně rostly,“ podotkl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

,

8. ledna 2018