Vozíčkáři zrychlí. Vláda zřejmě kývne na vyšší povolenou rychlost
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rychlost elektrických invalidních vozíků se bude řešit na středeční vládě. Současným problémem totiž je nízká rychlost vozíků, která je povolená na pouhých šest kilometrů za hodinu. Po předložení nového zákona z dílny sociální demokracie by mohli invalidé jezdit až rychlostí patnáct kilometrů za hodinu. Pokud by v dnešní době chtěl handicapovaný jezdit vyšší rychlostí než šest kilometrů, musel by vozík registrovat jako zvláštní vozidlo.
Předkladatelé zákona považují současnou nízkou rychlost za absurdní. Autoři návrhu pak poukazují zejména na to, že za současného stavu by policisté mohli rychlost invalidních vozíků s motorovým pohonem měřit a za překročenou povolenou rychlost šesti kilometrů v hodině by pak handicapovaným rozdávali pokuty. Na vozíky s vyšší konstrukční rychlostí navíc přestaly pojišťovny nabízet příspěvky.
To by se mělo změnit návrhem zákona, který předkládají poslanci sociální demokracie. „Invalidní vozíky se tak v současné době mohou pohybovat maximálně rychlostí rychlé lidské chůze, bez možnosti zrychlení ve vypjatých situacích – nutnost rychle přejít vozovku, stihnout dopravní prostředek apod,“ píše se v důvodové zprávě.
Podle předkladatelů by pak navrhovaná rychlost patnácti kilometrů hodině odpovídala rychlejšímu běhu člověka, která „umožňuje člověku v případě intenzivní potřeby zvýšit rychlost svého pohybu“. Ondrej Veselý, který je jedním z předkladatelů, očekává diskuzi ohledně stanoviska Národní rady osob se zdravotním postižením. Část postižených lidí podle předsedy rady Václava Krásy předlohu vítá, jiná část ale pokládá navrhovanou hraniční rychlost až za nebezpečnou. Krása proto nabádá ke kompromisu.
Vláda nejspíše doporučí poslancům úpravu novely tak, aby se v zákoně zvýšila o čtyřicet centimetrů na 1,4 metru i délka motorových vozíků. „Reálně se totiž vyskytují i vozíky pro invalidy překračující svou délkou jeden metr a ponechání stanovené hranice beze změny by fakticky znamenalo zařazení takového vozíku nadále mezi zvláštní vozidla,“ stojí v předběžném stanovisku pro poslance.