Odpojit se od tepláren, najít únik z krize. Poslanec ODS by to chtěl zakázat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Asi třetina domácností řeší, zda se odpojit od centrálního zásobování teplem. Vyplývá to z posledního sčítání lidu, které proběhlo vloni. Tento počet podle odborníků bude v souvislosti s probíhající energetickou krizí stoupat. A právě proti těmto domácnostem, které chtějí být energeticky soběstačně, je namířen návrh poslance ODS Václava Krále. Ten je zároveň šéfem Teplárny České Budějovice. Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek řekl deníku Echo24, že tendenci odpojovat se lze z pochopitelných sledovat hlavně u plynových tepláren, kterým by návrh mohl pomoci. Podle ekonoma Štěpána Křečka by se ale lidem neměly omezovat svobody a možnost výběru. Zákaz by nicméně byl omezen jen na velmi specifickou situaci.
Počet obydlí, která jsou k centrálním teplárnám připojena, se za posledních deset let zvýšil o 93 tisíc. Výstavba nových domů však naznačuje, že soběstačných domácností bude přibývat. Na to navazuje i směrnice Evropské unie.
Podle ní budou všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní, nové úřední budovy tuto podmínku musejí splnit už o dva roky dříve. Všechny nové domy budou také od konce roku 2029 muset umožňovat vhodnou instalaci solárních panelů, což se nových nerezidenčních budov týká už od konce roku 2026. Shodli se na tom ministři energetiky členských zemí, kteří schválili společný přístup k pravidlům omezujícím energetickou náročnost budov.
Odpojování domácností od centrálního vytápění znamená pro teplárny problém, protože i menší počet odběratelů znamená stejně vysoké náklady na provoz infrastruktury. Jedná se o další faktor, který ovlivňuje trh s teplem, ten už je přitom sám o sobě v souvislosti s geopolitickým vývojem pod velkým tlakem. Poslanec ODS Václav Král na tento vývoj zareagoval pozměňovacím návrhem, který připojil k novele energetického zákona. Král je mimo jiné šéfem Teplárny České Budějovice.
Návrh se teď nestihne
Předkládaná novela má primárně navýšit velikost malé solární elektrárny, pro jejíž zbudování už nebude potřeba licence. To odbourá byrokracii a otevře cestu ke střešním fotovoltaikám na bytových domech. Králův pozměňovací návrh chce volbu majitelů budov omezit. Zakazuje změnu způsobu vytápění domů napojených na teplárenskou síť či přechod na decentralizované zdroje tepla v případě, že stát zastropuje ceny elektřiny a plynu. Státní regulace cen energií začala platit v listopadu a fungovat by měla ještě minimálně celý příští rok, možná i déle. Králův návrh je tedy poměrně omezený.
Nynější verze znění pozměňovacího návrhu k novele energetického zákona z pera Václava Krále
V čl. I se za dosavadní bod 2 vkládá bod 3, který zní:
V § 19d se v odstavci (1) za větu „Nastane-li mimořádná tržní situace na trhu s elektřinou nebo plynem, může vláda nařízením stanovit ceny elektřiny nebo plynu dodávaného zákazníkům nebo jiným účastníkům trhu s elektřinou nebo plynem.“ doplňuje věta, která zní:
„Pokud vláda nařízením stanoví ceny elektřiny nebo plynu dodávaného zákazníkům nebo jiným účastníkům trhu s elektřinou nebo plynem je zakázána změna způsobu vytápění budov připojených na vysokoúčinnou soustavu zásobování tepelnou energií či přechod na decentralizované zdroje tepla. Decentralizovanými zdroji tepla se rozumí všechny formy vytápění odlišné od vytápění prostřednictvím vysokoúčinné soustavy zásobování tepelnou energií, tedy zejména domovní a blokové kotelny, tepelná čerpadla, solární a fotovoltaické systémy a jejich kombinace. U nově projektovaných či povolovaných budov je preferováno vytápění prostřednictvím vysokoúčinné soustavy zásobování tepelnou energií, je-li to technicky proveditelné, ekonomicky a ekologicky výhodné.“
Cílem pozměňovacího návrhu je „zachování centrálního zásobování teplem v České republice a využití potenciálu této kombinované výroby elektřiny a tepla k zajištění bezpečnosti dodávek tepelné a elektrické energie a stabilizaci místních elektrizačních soustav zejména v centrech hustě osídlených aglomerací“.
Král připomněl, že dochází k mimořádné tržní situaci, kdy vláda svým nařízením dočasně stanovila ceny elektřiny a plynu dodávaných zákazníkům nebo jiným účastníkům trhu. „Fakticky stanovila i ceny tepla vyráběného z plynových kotelen či tepelných čerpadel, například ve společenstvech vlastníků jednotek (SVJ) a bytových domech. Podle mě tím tedy je ve skutečnosti ochráněn trh spotřebitelů využívajících decentrální zdroje tepla,“ uvádí Král v odůvodnění návrhu.
V takovém případě musí podle Krále být zavedena i regulace pro odpojování od tepláren a jiných vysokoúčinných soustav zásobování tepelnou energií.
„Stávající právní úprava by bez přijetí tohoto pozměňovacího návrhu ve svém důsledku velmi rychle vedla k odpojování ze soustav centrálního zásobování teplem, což by způsobilo destabilizaci teplárenských zdrojů a přímým důsledkem by byl růst cen tepla pro koncové – sociálně nejslabší zákazníky výrobců a distributorů tepla,“ uvádí Král v odůvodnění k pozměňovacímu návrhu.
Začarovaný kruh a problém pro teplárny
Předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Adamec (ODS) deníku Echo24 řekl, že Král tento týden návrh oficiálně nepodá, protože se to nestíhá, v plánu to však stále je. „Principiálně je to správný návrh, protože zkrátka když z nějaké jedné trubky odebírá nějaké množství lidí, tak je to levnější a pro všechny lepší, než kdyby ze stejné trubky odebíralo lidí méně,“ řekl pro Echo24 Adamec.
Podle ředitele Teplárenského sdružení České republiky Martina Hájka je Králův návrh politicky neprůchozí. „Vychází to z mého odhadu, není to úplně na datech založený názor, ale zkrátka si myslím, že ten návrh nemůže projít,“ řekl deníku Echo24 Hájek a připomněl, že Král zatím pozměňovací návrh pouze nahrál, podle Hájka nicméně Král ještě svůj návrh hodlá přepracovat.
Teplárnám by svým způsobem návrh podle Hájka mohl pomoci, ale jde spíše o ty plynové, kde lze sledovat tendenci lidí se odpojovat. „U těch uhelných tepláren například můžeme spíše pozorovat tendenci se naopak připojovat. Důležité je také zmínit, že stát má nějakou snahu o určité udržitelné cíle, mezi něž patří i to, aby se lidé neodpojovali od těch kvalitních infrastruktur. Ale vidíme, že se nůžky v cenách mezi jednotlivými druhy tepla bezprecedentně otevírají,“ řekl Hájek pro Echo24 s tím, že v současnosti mají sice lidé s teplárnami smlouvy, ale ty se dají rozvázat, pokud lidé předloží dokumenty, které doloží, že se odpojením nezhorší energetické pokrytí v dané budově.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček pro Echo24 řekl, že teplárny se dostávají do vážných problémů, protože se od nich odpojují zákazníci. „Tím, že se zákazníci postupně odpojují, tak se velké fixní náklady tepláren rozpočítávají na stále menší počet zbývajících zákazníků. To vede k výraznému růstu cen pro zbývající zákazníky, což navyšuje motivaci k tomu, aby se i zbývající zákazníci odpojovaly od tepláren,“ popsal začarovaný kruh Křeček.
„Chápu, že teplárnám se tento trend nelíbí a snaží se proti němu bojovat, nicméně dle mého názoru by v rámci tohoto boje nemělo docházet k omezování práv a svobod jednotlivých domácností. Myslím si, že každý by měl mít možnost vybrat si, jak si bude teplo zajišťovat,“ dodal Křeček.
V souvislosti s energetickou krizí se hovoří o tom, že udržitelná domácnost se může lidem v dlouhodobém horizontu pomoci a alespoň část spotřeby pokrýt. Výhodné je podle odborníků vytápění tepelným čerpadlem než topení elektrokotlem, plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva. Fotovoltaická elektrárna jezase výhodná v tom, že vyrobí vlastní elektřinu s možností akumulace do ohřevu vody nebo do baterií. V kombinaci s dobíjecí stanicí lze nabíjet elektromobil. V závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se může celková počáteční investice pohybovat přibližně mezi 200 a 600 tisíci Kč.
Adamec pro Echo24 řekl, že představa, že je výhodnější se odpojit od centrálních zdrojů tepla a topit nějakým jiným způsobem, se ukázala jako mylná. „Ukázalo se, že to jednoduše není pravda a výhodnější je pro všechny strany, aby domácnosti zůstaly připojeny k centrálnímu teplu,“ řekl Adamec. Debata o tom, zda je tato věc politicky průchozí, bude vycházet z debaty na hospodářském výboru a na tom, co se dohodne s ministerstvem průmyslu a obchodu. Stejně jako Hájek zdůraznil, že Králův návrh je omezen velmi specifickou situací, kdy stát bude regulovat ceny energií.