komentář lenky zlámalové

Babiš úspěšně balancuje na hraně

komentář lenky zlámalové
Babiš úspěšně balancuje na hraně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Koronavirus už je Světovou zdravotnickou organizací oficiálně vyhlášenou pandemií. Obyvatel současného Západu od svých lídrů na prvním místě očekává, že mu zajistí bezpečí. To považuje v krizových chvílích za důležitější než prosperitu a životní úroveň. Zároveň očekává, že při tom zajišťování bezpečí politici co nejméně omezí jeho svobodu a komfort. To je zadání, s nímž se musí každý západní lídr co nejlépe vypořádat. Někteří chytráci můžou stokrát spekulovat, že snaha o ochranu co nejvíce lidí před novým koronavirem je přehnaná. Že nemoci a epidemie včetně těch vážných tady prostě byly, jsou a budou a je se tomu potřeba přizpůsobit, a ne se přehnaně bránit. Jsou to řeči k ničemu. Společenská objednávka je zajistit co nejvyšší míru bezpečí. To není názor, to je fakt. A koronavirus je považován za nebezpečí, jemuž je třeba čelit.

Je to cesta po hraně. Najít přiměřenou odpověď na aktuální situace je velmi těžké. Vždycky hrozí, že se to na jednu stranu přežene. Buď bude ochrany a prevence proti šíření Covid-19 příliš málo a počet nakažených prudce vystřelí, a to až do rozměru, kdy ho zdravotní systém přestane zvládat, jak to právě sledujeme v Itálii. Nebo se to přežene na druhou stranu a tím, že se všichni všude zavřou doma a přestanou vycházet, se umrtví ekonomika.

Lidé přijdou o zakázky. Pak o práci. Přestanou utrácet. Nebudou schopni splácet hypotéky a úvěry. Do potíží se dostanou banky. Jednou roztočená spirála recese se těžko zastavuje. I kdyby ekonomika stála jen měsíc, bude to mít obrovské následky. Když si má ale člověk vybrat, na kterou z těch stran přepadnout, je lepší větší opatrnost i za cenu ekonomických ztrát. Kdyby totiž naopak jednal málo razantně a epidemie se naplno rozjela, budou ty ztráty ve finálním účtování výrazně větší.

Máme tu výhodu, že už se můžeme poučovat z příběhů a chyb jiných. Vidíme, jak Itálie reagovala velmi pozdě a jak obrovské má ta pozdní reakce následky. Především je tam vůbec největší smrtnost na nemoc Covid-19 na světě. V Lombardii umírá každý pátý odhalený nakažený. To je víc než sedmkrát horší skóre než v Jižní Koreji. A třikrát horší než v Číně. A to je zasažena ta nejvyspělejší část Itálie s nejlepším zdravotnictvím.

Vláda Andreje Babiše včera hodně přitvrdila. Vyhlásila stav nouze. Zavřela navečer restaurace a kluby. Uťala organizovaný sport a zastavila cestování do patnácti vybraných ohrožených zemí včetně sousedního Německa, Rakouska nebo Francie. Jsou to tvrdé kroky, ale mají jasnou a srozumitelnou logiku. Jsme v ohrožení. Vzdejme se všeho zbytného společenského života, při němž můžeme potkat větší množství lidí a dostat se s nimi do úzkého kontaktu. Ale zároveň udržme v chodu co největší část ekonomiky. A neomezujme lidem moc svobodu pohybu. Nezavírejme je zatím doma, jak to udělali Číňané. Jistě, i večeře a mejdany v restauracích, kluby, kina a spol. jsou velký byznys, v němž se točí miliardy. A podnikatelé o ně přijdou.

Stát zároveň velmi vstřícně nabízí odklady plateb daní. S centrální bankou už vyjednává moratoria na splácení úvěrů. Připravuje krizové překlenovací půjčky.

Zatím je to rozumné, přiměřené a ohleduplné k lidské svobodě. S postupující infekcí a růstem počtu nakažených se dají čekat další přitvrzení. Včetně zavření pro krizovou chvíli zbytných obchodů. Což znamená všech s výjimkou potravin, lékáren a drogerií. Kdo byl v posledních dnech v nákupním centru nebo na městské nákupní třídě, ví, že už dnes jsou ty obchody skoro prázdné.

Teď je kritickým bodem důvěra. Pokud selže, zemi to zasáhne hůř než koronavirus. Nedodržování karantén, které hlásí někteří obchodníci, je silně nezodpovědné. Pokud budou muset lidi v nařízených domácích izolacích chodit kontrolovat policisté, je to hodně špatná vizitka pro naši civilizační úroveň. Čím víc lidí nebude pravidla dodržovat, tím víc bude vláda přitvrzovat. Ti nezodpovědní ji k tomu doženou.

Test důvěry je to i na druhou stranu. To, co politici řeknou, musí platit. Když Andrej Babiš prohlásí, že obchody s potravinami, drogerie ani lékárny se nikdy nezavřou, musí to platit za každých okolností. Jinak ve spirále nedůvěry začne run na obchody, který nepůjde zastavit.

Vláda zatím koronavirovou krizi zvládá bez přehnané restrikce a omezování svobody. Snad tento kurz udrží. Je to vypjatá doba. Vždycky se všude objeví spousta kritiků. Když Donald Trump zavřel vstup do Spojených států občanům Evropské unie s výjimkou Britů a Irů, jedni na něj útočili, že je to pozdě a málo razantní. Druzí křičeli, že je to přehnané. Vůbec nejzdrženlivější je zatím v tažení proti koronaviru britský premiér Boris Johnson, který dlouho váhal s tím, aby vůbec nařídil karantény pro navrátivší se z Itálie. Je pod palbou kritiky, jak vláda nechrání zdraví Britů.

Když srovnáváme výkon vlády Andreje Babiše s jinými zasaženými zeměmi, nedělá to vůbec špatně. Drží se poblíž hrany přiměřených reakcí.

 

13. března 2020