Šaroch: Důkazy v kauze Čapí hnízdo nesvědčily o trestném činu. Dřív se na to přijít nemohlo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaroslav Šaroch jako dozorující státní zástupce ukončil po téměř čtyřech letech trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Podle svých slov dospěl k tomu, že jej důkazy, které mu pražští kriminalisté předložili, nepřesvědčily. Uvedl to v rozhovoru pro irozhlas. Šaroch zároveň vyloučil, že by byl během vyšetřování pod tlakem.
Městské státní zastupitelství kauzu smetlo v pátek ze stolu, protože farma Čapí hnízdo byla podle něj skutečně malý a střední podnik a na dotaci z evropských peněz tak měla nárok. Podivuhodné je však, proč na to vyšetřovatelé nepřišli již v minulosti.
„Na to se nemohlo přijít, protože bylo potřeba procesním způsobem opatřit důkazy, které něco potvrzovaly, něco vyvracely, a na základě toho se to teprve mohlo udělat. Alespoň z mého pohledu to tak bylo,“ uvedl Šaroch v rozhovoru pro server irozhlas.cz. „Podle mého názoru prostě ty důkazy nesvědčily o spáchání trestného činu,“ dodal.
Šaroch rezolutně popřel, že by za jeho rozhodnutím mohl být tlak z nejvyšších míst vlády. „Ne, v žádném případě.“ Naopak uvedl, že byl na něj zpočátku vyvíjen tlak z médií.
Státní zástupce Šaroch si zároveň pochvaloval, že vedoucí městský státní zástupce Martin Erazím potvrdil jeho rozhodnutí: „Jsem rád, že to u vedoucích prošlo ve formě, v jaké jsem to napsal já.“ Zároveň uvedl, že Erazím do rozhodnutí nijak výrazněji nezasahoval. „Nedělal jsem v tom žádné úpravy. Kromě nějakých drobnějších překlepů, chyb a nějakých doplnění, ale nic podstatného, pokud jde o to zdůvodnění nebo důvody, proč jsem to zastavil,“ vysvětlil.
Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo v pátek 13. září. „V pátek během dopoledne následovaly administrativní postupy v rámci odeslání rozhodnutí dotčeným osobám. Informaci o tom, že bylo rozesláno, jsem obdržel kolem půl jedenácté a následně jsem inicioval vystavení tiskové zprávy,“ uvedl v pátek mluvčí Aleš Cimbala.
První verzi tiskové zprávy vypracoval sám šéf žalobců Martin Erazím. Mluvčí byl při vytváření finální verze v kontaktu jak s ním, tak s dozorujícím státním zástupcem Šarochem. Šéf MSZ Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.
Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Kromě premiéra čelili obvinění i jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková jeho švagr Martin Herodes. Obviněni byli také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé, Šaroch ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.