Dodavatelům plynu hrozí krach. Vyvolá dominový efekt, píše Fialovi vedení Prahy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha premiérovi Petru Fialovi (ODS) navrhla opatření, jak řešit kritickou situaci ohledně dodávek plynu. Podle hlavního města a Pražské plynárenské totiž hrozí krach dodavatelů plynu. Vláda podle vedení Prahy tuto situaci na trhu s plynem podceňuje, píší to v dopise Fialovi.
Hlavní město Praha v dopise premiérovi zastupuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s radním pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). Za Pražskou plynárenskou připojil svůj podpis předseda jejího představenstva Martin Pacovský. V dopise vyjadřují znepokojení „ohledně mimořádné situace na trhu s plynem, kdy v jednotkách dnů hrozí ztráta možnosti dodávat plyn u vícero obchodníků“. Také apelují na vládu, aby situaci řešila.
„Pane premiére, již několik dnů energetický sektor upozorňuje ministerstvo průmyslu na selhávající tržní mechanismy a s tím související fatální dopady na spotřebitele, konkrétně enormní nárůst ceny plynu a reálně hrozící riziko nedostatku plynu v České republice. Máme však pocit, že politická reprezentace situaci na trhu s plynem značně podceňuje," píší signatáři dopisu.
"Je nejvyšší čas si uvědomit, že hrozící pád některého systémově významného dodavatele vyvolá dominový efekt, kdy by jej následovaly další obchodně provázané subjekty, v nejhorším scénáři i dodavatel poslední instance vykonávající veřejnou službu. Upozorňujeme, že Česká republika aktuálně nedisponuje žádným legislativním ani praktickým nástrojem, prostřednictvím kterého by čelila selhání dodavatelů poslední instance,“ stojí v dopise, který redakci Echo24 poskytl sekretariát radního Chabra.
Hřib, Chabr a Pacovský v dopise odeslaném vládě 11. března navíc navrhli možná řešení hrozící situace. Nejúčinnějším opatřením by podle autorů bylo vytvoření státních hmotných rezerv zemního plynu, snížení požadavků OTE na složení jistiny nebo daňovou uznatelnost úroků, v případě poskytnutí pomoci s financováním činností dodavatele plynu ze strany mateřské společnosti. Autoři rovněž vyzývají k tomu, aby „vláda a příslušná ministerstva začala urgentně řešit v rámci státu i Evropské unie systém nákupu plynu tak, abychom nebyli závislí na plynu původu pocházející z Ruské federace a nefinancovali tak agresivní válku proti Ukrajině“.
Vládě nabídli zástupci Prahy pomoc za „účelem nalezení efektivních a funkčních opatřeních“, aby se krizová situaci na trhu s plynem začala řešit.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle informací ze čtvrtka připravuje vyhlášku, kterou změní bezpečnostní standard dodávek plynu. Minimální zásoby plynu v zásobnících se mají navýšit ze současných 30 procent na 45 procent. Důvodem je riziko, že by mohla být omezena či dlouhodoběji zastavena přeprava plynu z Ruska do Evropské unie. Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.