Babišovy kauzy se vlečou. Rozhodnutí o Čapím hnízdě se zřejmě prodlouží na příští rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) kromě starostí s narůstající koronavirovou nákazou musí řešit i vlastní aféry. Ty se nejvíce týkají jeho střetu zájmů, které jako premiér a majitel obřího holdingu má. Dokazuje to také audit Evropské komise, podle kterého má Babiš vliv na své svěřenské fondy přímo i nepřímo. Premiér je navíc nadále trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo, kde podle zjištění Echo24 padne rozhodnutí zřejmě až v příštím roce.
Případ možného dotačního podvodu se po zásahu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana prošetřuje od konce loňského roku. Tehdy se kauza zúžila na trestně stíhané osoby Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou. I když Městské státní zastupitelství v Praze před rokem uvádělo, že konec vyšetřování by mohl proběhnout v řádu několika měsíců, bude zřejmě prodlouženo až do následujícího roku.
„S ohledem na skutečnost, že ve věci dosud probíhají úkony vyšetřování mimo jiné spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí, kdy nelze zcela jednoznačně určit, respektive ovlivnit, jakou časovou dotaci si tyto úkony vyžádají, byla lhůta pro skončení vyšetřování prodloužena. V současné době je předpokládáno, že bude vyšetřování skončeno v prosinci roku 2020. S ohledem na výše uvedené, tedy například právní pomoc v zahraničí, nelze vyloučit další případné prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování. Postup spočívající v prodloužení lhůty je v souladu s trestním řádem,“ řekl pro Echo24 mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.
Kauza Čapí hnízdo
Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na malou akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, kdy jej vložil do svěřenských fondů. Premiér dlouhodobě obvinění odmítá, případ označoval za účelový s cílem dostat ho z politiky.
Šaroch zastavil stíhání všech obviněných včetně premiéra Babiše a jeho rodiny loni v srpnu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci rozhodl, že stíhání premiéra a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové bude pokračovat. Zároveň však potvrdil zastavení stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála.
Už dříve informovaly servery SeznamZpravy.cz a iRozhlas.cz o tom, že se rozhodnutí o případném obvinění premiéra protáhne do poloviny prosince.
Kromě kauzy Čapího hnízda ohrožuje Babiše také Evropská komise. Ta se začala zajímat o jeho možný střet zájmů, kvůli kterému vypracovala komise audit. Podle serveru Neovlivní.cz měla Evropská komise v auditu konstatovat, že premiér má přímý i nepřímý vliv na své svěřenské fondy, kde je vložen holding Agrofert.
Zjištění ohledně auditu a jeho závěrů dotlačilo k akci i některé opoziční strany. Zejména Piráti jsou co se týká možného střetu zájmů premiéra velmi aktivní. „Pravděpodobné škody se tímto nezodpovědným jednáním podstatně zvyšují. Pokud Andrej Babiš hodlá pokračovat v politice, tak musí prodat Agrofert. Zakázky a dotace získává Agrofert na úkor poctivých podnikatelů, kteří zákony dodržují. Pirátský analytický tým proto odešle doplnění k trestnímu oznámení,“ řekl k závěrům auditních zpráv předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Evropská komise potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů ve svém předběžném i finálním auditu a ke stejnému závěru dospěli i právníci Evropské komise ve své analýze. Evropským úřadům postupně dochází trpělivost a České republice reálně hrozí značné škody, kdy si Andrej Babiš bere jako rukojmí občany České republiky a brání se tvrzením, že evropské úřady nemohou vykládat české zákony. Skutečnost je přitom přesně opačná. Evropská komise je povinna ověřovat, zda-li dotace jsou přidělené v souladu s národními i evropskými předpisy,“ řekl vedoucí analytiků Pirátů Petr Fojtík.
Kromě auditů se i v Evropském parlamentu řešila osoba Andreje Babiše. Poslanci totiž schválili většinou hlasů kritické usnesení k jeho možným střetům zájmů. Babiš podle nich zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, protože se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň nadále kontroluje Agrofert.
Střet zájmů se také řešil na Městském úřadě v Černošicích. Jedná se totiž o úřad s rozšířenou působností, kam spadají i Průhonice, kde žije premiér Andrej Babiš. Úřad vedl s předsedou vlády správní řízení kvůli podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Černošický úřad nejprve Babišovi udělil pokutu ve výši 200 tisíc korun. Po přezkoumání nadřízeného středočeského krajského úřadu, který v té době ovládala hejtmanka z Babišovy strany ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, nebylo v přestupkovém řízení prokázáno, že by došlo ke spáchání skutku a případ byl zastaven.
Stejné řízení přezkoumalo se stejným negativním výsledkem i ministerstvo spravedlnosti. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak na začátku letošního července uvedl, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí krajského úřadu, protože neshledává závažný veřejný zájem. Zeman ale konstatoval, že Babiš má nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert.