Munice pro Ukrajinu vězí nadále v Česku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Měsíc po odsouhlasení daru dělostřelecké munice válkou zasažené Ukrajině vězí granáty stále v České republice. Potvrdilo to v prohlášení, které má Echo24 k dispozici, ministerstvo obrany. Podle něj Praha přesun munice nijak neblokuje, stále ale s ukrajinskou stranou vyjednává podmínky předání, což ovšem válečný konflikt komplikuje. O tom, že k přepravě granátů dosud nedošlo, jsme psali před několika dny.
Česká vláda rozhodla o daru 4 006 kusů dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů v hodnotě 36,6 milionu korun 26. ledna. Tehdy o rozhodnutí kabinetu informovala ministryně obrany Jana Černochová společně s šéfem diplomacie Janem Lipavským. Proč se však téměř měsíc od rozhodnutí tyto granáty vyčlenit stále ještě nacházejí v Česku, není jasné. Podle informací deníku Echo24 se zatím nepodařilo zajistit vhodnou přepravu této výzbroje.
Od podpisu smlouvy o darování dělostřelecké munice Ukrajině, tedy od 1.února, se jedná o způsobu a termínu přepravy. Resort obrany transport nijak neblokuje. Munice je 🇺🇦 straně k dispozici. Další detaily o přepravě vojenského materiálu nebudeme sdělovat.https://t.co/dC86hcyRaj
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) February 25, 2022
Resort obrany v pátek uvedl, že munici pro Ukrajinu nijak nezadržuje. „Po podpisu smlouvy mezi ČR a zástupci Ukrajiny byla munice pro ukrajinskou stranu k dispozici. Od toho momentu se jedná o způsobu a termínu přepravy. Ze strany Ministerstva obrany není odvoz darované munice nijak blokován. Detaily o přepravě vojenského materiálu není možno obzvlášť v současné situaci sdělovat či
komentovat,“ uvedl za ministerstvo ředitel odboru komunikace David Jareš.
„Od ukrajinských představitelů jsme dostali seznam vhodného vojenského materiálu a techniky potřebné na pokrytí akutních operačních potřeb ukrajinských sil. Dělostřelecká munice se ukázala jako nejideálnější a nejlogičtější řešení, jak vyhovět,“ popsalo proces ministerstvo.
Vojenskou pomoc začaly některé státy Ukrajině poskytovat poté, co se vůči ní začala stupňovat ruská agrese včetně dezinformační a kybernetické války. Podporu na Ukrajinu zasílají například Spojené státy, Velká Británie, Dánsko, Kanada či Litva, Lotyšsko a Estonsko. Rusko mezitím podniklo invazi na Ukrajinu a zaútočilo ve všech částech země.
Echo24, ,