Vyvlastnění půdy

Jihoafrický parlament schválil vyvlastnění farmářů. Většinou jsou to běloši

Vyvlastnění půdy
Jihoafrický parlament schválil vyvlastnění farmářů. Většinou jsou to běloši

Jihoafrický parlament odhlasoval návrh lídra strany Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF) Juliuse Malemy. Jedná se v něm o vyvlastnění majitelů půdy. Nový zákon by měl podle jeho zastánců v zemi, kde byli donedávna upřednostňováni lidé bílé pleti, umožnit nápravu historických křivd. Většina půdy totiž stále patří bílým farmářům. Pozemková reforma v okolních zemích v minulosti přivedla ale vážné krize. Článek 25 se má týkat i majetku, jako jsou třeba doly, továrny, domy či umělecká díla. K zákonu se ještě musí vyjádřit Výbor pro ústavní kontrolu. Ten tak musí učinit nejpozději do 30. srpna.

Schválený článek ústavy JAR je velmi kontroverzní. Na jednu stranu se snaží o odškodnění černých lidí, kterým byla v minulosti půda násilně sebrána a jejich práva poté potlačována. Existují ale nesrovnalosti v evidenci o vlastnictví půdy.

Zastánci zákona argumentovali tím, že „černí lidé vlastní méně než 2% zemědělské půdy a méně než 7% pozemků ve městech.“ To jsou ale údaje pouze o pozemcích vlastněných jednotlivci, kterých je asi jedna třetina. Zbylé dvě jsou v rukou firem, státu nebo jsou takzvanými trusty (v českém právu obdoba svěřenského fondu).

Velké obavy má opozice také proto, že v zemích, ve kterých v minulosti došlo k pozemkové reformě, se výrazně zhoršila kvalita zemědělské produkce a vládl tam hlad. Web News 24 ale cituje „odborníky“, kteří tvrdí, že je pouze nutné „vychovat černé farmáře.“ Také prezident Cyril Ramaphosa při několika příležitostech uvedl, že vyvlastnění bez možnosti náhrady bude prozkoumáno, aby se zajistilo, že nebude narušovat hospodářský růst a zajišťování potravin.

Návrh vzbuzuje rozpory i ve vládě – „Proces smíření je u konce. Nastal čas pro spravedlnost,“ uvedl iniciátor zákona Julius Malema (EEF) s tím, že se nemíní mstít bílým lidem, ale chce obnovit důstojnost černých, jejichž původ je v zemi pevně zakořeněn.

„Stát by měl prostřednictvím své legislativní kapacity převést všechny pozemky do státu, který bude spravovat a užívat pozemky pro účely udržitelného rozvoje. Tento převod by se měl uskutečnit bez kompenzace a měl by se vztahovat na všechny Jihoafričany, černé i bílé.“ Píše se na internetových stránkách EEF.

Thandek Mbabam, ze srany DA, která hlasovala proti, naopak říká:“Je zapotřebí narovnat křivdy minulosti, ale sebrat půdu bez kompenzace nemůže být řešením.“ Podle DA má navíc opatření odvést pozornost od afér a neúspěchů strany ANC, především jejího selhání při zemědělské reformě. Další strany, které jsou proti vyvlastnění bez náhrady, jsou Cope, ACDP a FFP.

Ústava JAR ve své současné podobě uvádí, že:„žádný zákon nemůže umožnit svévolné zbavení majetku“ a že „majetek může být vyvlastněn pouze z hlediska práva obecně použitelného a) pro veřejný účel nebo ve veřejném zájmu; b) s vydáním náhrady, jejíž výše a čas a způsob její platby byly odsouhlaseny osobami, které byly postiženy soudem.“

,

2. března 2018