Slovinsko odebralo Česko ze seznamu bezpečných států
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Jsou nyní jako méně bezpečné státy na žlutém seznamu. V Lublani o tom podle agentury APA ve čtvrtek večer informoval vládní mluvčí Jelko Kacin. Podle něj budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci.
Kacin vysvětlil, že se k tomu vláda rozhodla ve čtvrtek a že opatření začne platit od sobotní půlnoci. Důvodem je nárůst nových případů koronaviru zejména v Chorvatsku. Na dotaz, co to pro Chorvaty znamená, odpověděl, že mohou do Slovinska přijet, pokud tam vlastní nemovitost nebo si objednali turistický pobyt.
POZOR‼️ Upozorňujeme, že Slovinsko 🇸🇮 od této soboty vyškrtne Česko ze seznamu bezpečných zemí. Tranzit přes Slovinsko (například do Chorvatska) bude nadále možný. Info o podmínkách vstupu upřesní slovinská strana během dneška.
— MZV ČR (@mzvcr) July 3, 2020
#Croatia, #France and the #Czech_RepublicRepublic will be removed on Saturday from the list of epidemiologically safe countries.
— Slovenian Government (@govSlovenia) July 2, 2020
Slovenian citizens coming from these countries are not subject to a 14-day quarantine, but greater caution is definitely needed.
Zatímco na takzvaný žlutý seznam „spadla“ také ČR a Francie, Belgii a Nizozemsko Slovinci přeřadili na bezpečný, zelený seznam.
Slovinci, kteří jsou nyní v Chorvatsku, se mají připravit na to, že na hranici budou muset říci, kde přesně byli a dokázat to například hotelovým účtem. Do karantény jít nemusí.
O slovinském opatření bude česká strana jednat. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek ráno na Facebooku napsal, že bude během pátku hovořit se svým slovinským protějškem Anže Logarem. S tím se ještě minulý týden neformálně setkal na rakousko-slovinské hranici, kterou společně procestovali na jízdním kole.
Podle televize N1 není přírůstek nových nakažených v Chorvatsku jediným důvodem nových opatření Lublaně. Ukázalo se, že poměrně mnoho Slovinců nebo lidí s právem trvalého pobytu ve Slovinsku při návratu do Slovinska přes Chorvatsko nebo Maďarsko oznámilo, že byli právě v těchto zemích, zatímco ve skutečnosti pobývali v Srbsku či Bosně a Hercegovině, tedy v zemích, jež jsou na slovinském červeném seznamu stále nebezpečných států s vysokým počtem nakažených.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.