Slovinsko odebralo Česko ze seznamu bezpečných států
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Jsou nyní jako méně bezpečné státy na žlutém seznamu. V Lublani o tom podle agentury APA ve čtvrtek večer informoval vládní mluvčí Jelko Kacin. Podle něj budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci.
Kacin vysvětlil, že se k tomu vláda rozhodla ve čtvrtek a že opatření začne platit od sobotní půlnoci. Důvodem je nárůst nových případů koronaviru zejména v Chorvatsku. Na dotaz, co to pro Chorvaty znamená, odpověděl, že mohou do Slovinska přijet, pokud tam vlastní nemovitost nebo si objednali turistický pobyt.
POZOR‼️ Upozorňujeme, že Slovinsko 🇸🇮 od této soboty vyškrtne Česko ze seznamu bezpečných zemí. Tranzit přes Slovinsko (například do Chorvatska) bude nadále možný. Info o podmínkách vstupu upřesní slovinská strana během dneška.
— MZV ČR (@mzvcr) July 3, 2020
#Croatia, #France and the #Czech_RepublicRepublic will be removed on Saturday from the list of epidemiologically safe countries.
— Slovenian Government (@govSlovenia) July 2, 2020
Slovenian citizens coming from these countries are not subject to a 14-day quarantine, but greater caution is definitely needed.
Zatímco na takzvaný žlutý seznam „spadla“ také ČR a Francie, Belgii a Nizozemsko Slovinci přeřadili na bezpečný, zelený seznam.
Slovinci, kteří jsou nyní v Chorvatsku, se mají připravit na to, že na hranici budou muset říci, kde přesně byli a dokázat to například hotelovým účtem. Do karantény jít nemusí.
O slovinském opatření bude česká strana jednat. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek ráno na Facebooku napsal, že bude během pátku hovořit se svým slovinským protějškem Anže Logarem. S tím se ještě minulý týden neformálně setkal na rakousko-slovinské hranici, kterou společně procestovali na jízdním kole.
Podle televize N1 není přírůstek nových nakažených v Chorvatsku jediným důvodem nových opatření Lublaně. Ukázalo se, že poměrně mnoho Slovinců nebo lidí s právem trvalého pobytu ve Slovinsku při návratu do Slovinska přes Chorvatsko nebo Maďarsko oznámilo, že byli právě v těchto zemích, zatímco ve skutečnosti pobývali v Srbsku či Bosně a Hercegovině, tedy v zemích, jež jsou na slovinském červeném seznamu stále nebezpečných států s vysokým počtem nakažených.