Česko má ze sousedů nejvíce nákaz na obyvatele za 14 dní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika má za uplynulé dva týdny 17 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000 obyvatel, je tak nejhorší mezi sousedními zeměmi před Rakouskem se 14. Naposledy přitom byla ČR v této situaci koncem března, ovšem za mnohonásobně vyšších čísel, tehdy vykazovala více než 1000 případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní.
Ještě před týdnem měla ČR 15 případů a byla na třetím místě, mezi sousedními zeměmi je pak jedinou, kde nákaza na obyvatele mírně roste, jinde ještě klesá. Nejlépe je na tom stále Polsko (pět, před týdnem sedm nakažených za dva týdny na 100.000 obyvatel).
Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Další případ varianty lambda, která je dominantní v Peru, se zatím neobjevil, zůstává jediný, řekla mluvčí. Varianta delta, dříve označovaná jako indická, je nakažlivější než běžný virus i než varianta alfa, známá také jako britská.
„Detekce varianty delta v ČR mírně narůstá, byť nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend. Je pravděpodobné, že vzestupný trend může pokračovat i přes přijatá opatření proti importu viru na naše území,“ shrnula aktuální výsledky vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová. Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny budou platit od pátku 9. července.
Varianty koronaviru se odhalují při takzvané celogenové sekvenaci, k ní se vzorek dostane, pokud diskriminační test PCR u pozitivního vzorku odhalí podezření na mutaci koronaviru. Ze 106 diskriminačních testů v tomto týdnu ukázalo zhruba 70 procent podezření na variantu delta a 30 procent na variantu alfa. I tento poměr podle SZÚ ukazuje vzrůstající trend výskytu delty.
Dokončené očkování má jen asi třetina obyvatel
Dokončené očkování proti covidu-19 má asi třetina populace, mezi staršími 60 let více než 60 procent. Během července dostane podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) druhou vakcínu zhruba 1,6 milionu dalších lidí, řekl v pátek novinářům. Celkově zdravotníci v ČR už podali více než 8,35 milionu dávek vakcín a 3,37 milionu lidí má dokončené očkování.
Kompletní ochrana vzniká podle výrobců vakcín až zhruba dva týdny po dokončeném očkování, u jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson stejnou dobu po první. Už na začátku června, kdy vláda schválila, že pro prokázání bezinfekčnosti bude stačit jen 22 dní po první dávce, někteří odborníci varovali před tím, že ochrana nemusí být dostatečná. Teď se k původním pravidlům 14 dní po očkování druhou dávkou vláda vrátila. Jen jedna dávka nebude stačit od pátku 9. července.
Ministr zdravotnictví už ve středu varoval před tím, že u varianty delta, která je zhruba o 60 procent nakažlivější než současný virus, má první očkování účinnost jen asi 33 procent. V Česku jí bylo zatím potvrzeno přes 120 případů, odborníci očekávají, že dříve nebo později kvůli snadnějšímu šíření převládne. Studie ukazují, že dokončené očkování, zejména v ČR nejčastěji používanou vakcínou Pfizer/BioNTech, proti nákaze i delta mutací a zejména proti vážnému průběhu nákazy chrání dostatečně.