VIDEO: „Stíháme, identifikujeme...“ České stíhačky v Pobaltí zasahovaly u tří ruských strojů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Alianční letouny během minulého týdne vzlétly v Pobaltí pětkrát k ruským strojům. Na svém webu to v pravidelné zprávě uvedlo litevské ministerstvo obrany. Které ze strojů NATO se ostrých vzletů zúčastnily, zpráva neuvádí. V Litvě již téměř dva měsíce působí české gripeny, při hlídkování spolupracují s dalšími spojenci. Armáda ČR působení svých stíhacích letounů z bezpečnostních důvodů nekomentuje. Dnes ale zveřejnila video, ze kterého vyplývá, že čeští stíhači zasahovali u tří ruských letadel.
Litevské ministerstvo uvedlo, že od 9. do 15. května alianční stroje střežící pobaltský vzdušný prostor odstartovaly pětkrát k hranicím s Ruskem a Běloruskem, aby identifikovaly a doprovodily ruská letadla. Například 12. května vzlétly k letounu Il-20, který letěl z Kaliningradu do Ruska. Stroj neměl zapnutý letový odpovídač. O tři dny později zasahovaly u letounu Il-76, který neměl letový plán ani zapnutý odpovídač.
Chráníme vzdušný prostor @NATO nejen doma, ale i v Pobaltí. Stíháme, identifikujeme a monitorujeme vzdušné cíle. V případě potřeby jsme připraveni zakročit. Díky našim senzorům Litening-4 Vám můžeme prezentovat část naší práce.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) May 17, 2022
Vzduch je naše moře.#BalticAirPolicing pic.twitter.com/KjZqscggFK
Server natoaktual.cz na počátku minulého týdne napsal, že od počátku dubna, kdy ochranu vzdušného prostoru Pobaltí převzali čeští a španělští letci, bylo zaznamenáno 46 tzv. ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským strojům. Z nich 26 tvořily zvláštní hlídkové lety podél ruských a běloruských hranic, které alianční velitelství zavedlo bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu a které řadí do kategorie ostrých pohotovostních startů, takzvaných Alfa Scramble.
Video, které dnes česká armáda zveřejnila, dokládá, že se na ostrých startech podílí i české gripeny. Na záběrech jsou ruské stroje Il-20 (v alianční terminologii Coot), určené pro radioelektronický průzkum, transportní An-124 Ruslan (v NATO označovaný jako Condor) a průzkumný An-30 (Clank). Video piloti natočili díky senzorům Litening-4. "Stíháme, identifikujeme a monitorujeme vzdušné cíle. V případě potřeby jsme připraveni zakročit," uvedla armáda v doprovodném textu.
České gripeny převzaly dohled nad vzdušným prostorem Pobaltí 1. dubna. Na letišti v litevském Šiauliai budou působit do konce července. Jde o sedmé nasazení českých gripenů k ochraně vzdušného prostoru členských států Severoatlantické aliance, v Pobaltí jsou počtvrté. Za úkol mají zasahovat proti letounům nedodržujícím pravidla mezinárodního leteckého provozu. Oproti minulosti jsou v Pobaltí v době prudkého zhoršení bezpečnostní situace po ruské invazi na Ukrajinu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.