„Nadešel čas činů,“ vzkázala Alžběta II. Na summitu však chybí lídři Číny či Ruska
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská královna Alžběta II. v pondělí ve videu vzkázala světovým lídrům na klimatickém summitu OSN ve skotském Glasgow, že nadešel čas jednat v zájmu ochrany klimatu. Účastníci konference by podle ní měli projevit státnictví a myslet na budoucí generace. Výsledek summitu je však nejistý, celá řada předních světových lídrů chybí.
„Po času slov nadešel čas činů,“ uvedla podle agentury AP 95letá panovnice, která původně vyjadřovala úmysl zúčastnit se summitu osobně. Pro prohlášení předtočené na hradu Windsor se rozhodla kvůli lehké zdravotní indispozici a na doporučení lékařů, kteří ji nabádali strávit dva týdny odpočinkem.
Královna v uvítacím projevu promítaném na dnešní recepci pro účastníky summitu označovaném jako COP26 vyjádřila naději, že světoví lídři „se povznesou nad současnou politiku a dosáhnou skutečného státnictví“ při řešení klimatické krize.
„To, co dělají lídři pro dnešní lidi, je vládnutí a politika. To, co dělají pro lidi zítřka, je státnictví,“ citoval z královnina projevu deník The Guardian. „Za sebe doufám, že tato konference bude jednou z těch vzácných příležitostí, kdy bude mít každý šanci povznést se nad politiku současnosti a dosáhnout skutečného státnictví,“ dodala.
"I, for one, hope that this conference will be one of those rare occasions where everyone will have the chance to rise above the politics of the moment, and achieve true statesmanship.”
— The Royal Family (@RoyalFamily) November 1, 2021
The Queen has delivered a video message to mark the start of #COP26
V projevu zmínila svého letos zesnulého manžela, prince Philipa. Vzpomněla, jak na akademickém shromáždění v roce 1969 vyzýval k boji proti nebezpečím způsobeným znečištěním. Uvedla také, že je obzvláště ráda, že může na summitu přivítat světové vůdce, protože „dopad životního prostředí na lidský pokrok“ je téma, které bylo blízké Philipovu srdci.
Politici varují před apokalypsou
Řada světových lídrů v pondělí na úvod klimatické konference varovala před apokalyptickými scénáři, pokud se státům nepodaří nalézt shodu o způsobu zpomalení oteplování planety. Britský premiér Boris Johnson přirovnal změny klimatu k zařízení, které může zničit svět a podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese si lidstvo „kope vlastní hrob“. Naději na globální dohodu snižuje fyzická neúčast nejvyšších zástupců Číny a Ruska. Za Česko vystoupil premiér Andrej Babiš, který v projevu mimo jiné kritizoval evropský klimatický balíček.
Diplomaté i odborníci budou v následujících dvou týdnech jednat v Glasgow o tom, jak čelit hrozbě klimatické změny s možnými katastrofálními dopady. Organizátoři si kladou za cíl přijmout takové závazky, které umožní, aby teplota na planetě vzrostla nanejvýš o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. Dalším cílem konference je dosáhnout příslibu pomoci 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), které by bohaté země poskytly chudším státům, aby ty se mohly přizpůsobit novým klimatickým podmínkám.
Zbývá nám minuta do půlnoci a musíme jednat hned teď, zdůraznil Johnson. Pokud nebudou země jednat v boji proti klimatickým změnám dnes, „bude příliš pozdě na to, aby to učinily zítra naše děti,“ dodal. Celá planeta se podle něj ocitla v pozici fiktivního britského tajného agenta Jamese Bonda, který je často přivázán k zařízení, jež může zničit celý svět, zatímco na hodinách odtikává čas. „To zařízení na zničení světa je ale skutečné,“ uvedl premiér hostitelské země o klimatických změnách.
„Zahajujeme tuto klimatickou konferenci, zatímco stále směřujeme ke klimatické katastrofě. Mladí lidé to vědí. Každá země to vidí. Malé rozvojové ostrovní státy – a další ohrožené země – to zažívají. Pro ně není selhání přípustné. Selhání je rozsudek smrti,“ řekl šéf OSN Guterres.
Malé ostrovní státy ohrožené vzestupem hladiny oceánů vyzývaly na úvod konference světové lídry k urychlenému postupu, který by odvrátil hrozící katastrofu. „Už teď lapáme po dechu, abychom přežili,“ řekl seychelský prezident Wavel Ramkalawan. „Zítra nepřichází v úvahu, protože už bude pozdě,“ dodal nejvyšší představitel státu v Indickém oceánu s odkazem zvyšování hladiny moří v důsledku tání ledovců.
Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro potřeby výroby elektrické energie. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou také vybídla ke globálnímu zpoplatnění emisí skleníkových plynů. „Se zpoplatněním, které již máme v Evropské unii, které se zavádí v Číně a které by se mělo zavést v mnoha dalších zemích po celém světě, můžeme podpořit náš průmysl a naše hospodářství, aby našly technologie pro nejefektivnější způsob, jak dosáhnout klimatické neutrality,“ citovala Merkelovou stanice CNN.
Za velkou příležitost označil přechod k čisté energetice americký prezident Joe Biden, podle něhož by popudem k energetické přeměně měly být také v současnosti vysoké ceny energií. „Glasgow musí být začátkem desetiletí ambicí a inovací, abychom zachovali naši společnou budoucnost,“ řekl s tím, že přechod na čistou energetiku pomůže vytvořit miliony dobře placených míst.
Řada předních lídrů zemí chybí
Vyhlídky na úspěšný konec summitu kalí neúčast nejvyšších představitelů některých zemí klíčových z hlediska boje proti globálnímu oteplování – Ruska, Turecka, Brazílie a především Číny, která celosvětově po USA vypouští nejvíce oxidu uhličitého do ovzduší. Čínský prezident Si Ťin-pching poslal pouze písemné prohlášení, v němž vyzval rozvinuté země, aby se nejen více angažovaly v boji proti klimatickým změnám, ale aby také podpořily rozvojové země, aby si v oblasti změny klimatu vedly lépe, uvedla tisková agentura Nová Čína.
Na konferenci nedorazil ani ruský prezident Vladimir Putin, nejvyšší představitel státu, který je čtvrtým největším zdrojem skleníkových plynů na světě. Rusko dnes nicméně schválilo dlouhodobou vládní klimatickou strategii, jejímž cílem je uhlíková neutralita do roku 2060. Čína minulý týden OSN potvrdila, že množství jí produkovaných emisí skleníkových plynů ke stejnému roku sníží na „čistou nulu“.
Indický premiér Nárendra Módí sdělil, že jeho země chce dosáhnout klimatické neutrality do roku 2070. Podle agentury DPA je to poprvé, co si třetí největší producent oxidu uhličitého na světě podobný cíl stanovil.
Neúčast vůdců Číny a Ruska podle agentury AFP nepřímo kritizoval francouzský prezident Emmanuel Macron, který na konferenci vyzval největší znečišťovatele, opožďující se za závazky světa, ke zvýšení ambicí a klimatických cílů. Odborníci na změny klimatu nejčastěji uvádějí rok 2050 jako nezbytný termín pro zastavení uhlíkových emisí, pokud má svět zabránit nejextrémnějšímu globálnímu oteplování.
Klimatický summit v Glasgow známý pod zkratkou COP26 začal 31. října a potrvá do 12. listopadu.