Proč Británie žije a Německo, Rakousko, Česko a spol. se dusí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rakouská cesta, bavorská cesta, německá cesta. Dosluhující vláda Andreje Babiše hledá v posledních dnech inspiraci v okolních zemích, kde pod tíhou rostoucích případů nákaz čínským koronavirem přistupují k novým restrikcím. Vnitřní covid pasy se postupně z pravidel očkování – prodělané onemocnění – test (ONT) mění na brutálnější ON, kdy už test nestačí. Bez ohledu na to, že nic jiného než čerstvý PCR test nedokládá aktuální bezinfekčnost dotyčné osoby, což připouští i autor drastické petice za povinné očkování, mikrobiolog Petr Šebo.
A jde se dál. Rakousko už rozhodlo o povinném očkování s tvrdými sankcemi. V Německu se o něm vážně debatuje. Andrej Babiš v úterý ohlásil, že jeho kabinet bude ještě předtím, než předá moc nové vládě Petra Fialy, jednat o povinném očkování lidí nad 60 let a ve vybraných profesích, jako jsou zdravotníci, policisté, vojáci. Celé to tažení stojí na autoritativnosti a restrikci.
Škoda že se čeští politici neinspirují tam, kde se rozhodli popasovat s virem chytřeji a zatím jim to vychází. Velká Británie už v létě zrušila všechny restrikce (ve Skotsku a Walesu na rozdíl od Anglie ještě některá mírná omezení zůstávají). Londýn se rozhodl, že pandemie přešla do endemie. Je potřeba naučit se žít s virem. Čeští i ostatní evropští politici mluvili o Británii jako o hazardu, který si nemůžeme dovolit.
Přestože značná část zdravotnické lobby včetně hvězd z Oxfordu a Imperial College tlačí na obnovení restrikce, tak jako to u nás dělá biochemik Václav Hořejší nebo infektolog Petr Smejkal, britští politici se nepodvolují a trvají na tom, že k žádným restrikcím není důvod. Počet hospitalizovaných ani náhodou neroste exponenciálně, jak mnozí varovali. Od července se stále točí kolem sta nově přijatých do nemocnic za den. Stejně tak se na stabilní endemické úrovni drží nové nákazy.
Častým argumentem je, že Británie si jízdu bez restrikcí může dovolit, protože je mnohem víc proočkovaná. Pohled do očkovacích statistik ale ukazuje jiný příběh. Británie je stejně proočkovaná jako Německo. Plné očkování mělo k pondělku 22. listopadu 67,69 procenta Britů a 67,43 procenta Němců. Pro srovnání – v Česku je to 59,49 procenta.
Vtip a základ úspěchu je v tom, že Britové jdou na očkování chytřeji. Netlačí na vakcinaci dětí, které covid přímo neohrožuje. Dlouho ji do 16 let vůbec nedoporučovali. Před časem schválili pro zdravé děti od 12 do 15 let jednu dávku dvojdávkových vakcín Pfizer nebo Moderna. Naopak se zaměřují na očkování starých a zranitelných. Jako jedni z prvních rozjeli třetí dávky pro zranitelné. V tom jsou evropským šampionem. Třetí očkování už má za sebou 21 procent nejzranitelnějších Britů. Ale jen necelých 8 procent Němců a 7 procent Čechů. Britové se snaží očkovat ty, co to skutečně potřebují a u nichž hrozí, že budou plnit nemocnice. Nevyužívají očkování jako plošný nátlak, ale chytře chrání zranitelné. Proč to nezvládá střední Evropa? Mimochodem: v Izraeli už má třetí dávku 44 procent obyvatel.