Socialista Timmermans chce evropský zelený daňový systém. Podražit může bydlení či doprava
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za každou cenu se mají snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent z roku 1990. Prosadit to hodlá nizozemský místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans, kterého jeho odpůrci nenazvou jinak než „šíleným socialistou“. Při Timmermansově grilování před europoslanci pak nebyl schopen odpovědět Alexandru Vondrovi (ODS), kolik bude stát zavedení zelených opatření. Vondra se tak obává, že prostředky využije místopředseda EK z nových či vyšších daní.
Socialista Timmermans prošel po grilování hlasy sociálních demokratů, lidovců i zelených. Během svého slyšení před poslanci uvedl, že po prvních sto dnech chce představit návrh, který by byl základem v budoucí evropské legislativě jako cíl pro uhlíkovou neutralitu v roce 2050. Do jedenácti let chce také snížit emise skleníkových plynů nejméně o 50 procent, i když si komise stanovila cíl 40 procent. V souvislosti se svým plánem hodlá zavést daň za znečisťování ovzduší, kterou by platily společnosti ze zemí, kde nejsou přísné požadavky na ochranu klimatu jako v EU.
Během grilování Timmermanse ve výboru pro životní prostředí se Alexandr Vondra zeptal, kde hodlá vzít peníze na tak nákladný plán. „Samozřejmě, že tu budou nové peníze. Nemůže se jednat o převedení už existujících zdrojů. Bude to mix nových peněz v kombinaci se spolufinancováním,“ uvedl Timmermans podle deníku Politico. Podle něj se spolufinancování bude týkat stávajících programů, kam zařadil zemědělství, strukturální fondy a Evropskou investiční banku.
Podle Vondry se však může jednat o tak tvrdá opatření, že společnost je nemusí přijmout, podobně jako hnutí Žluté vesty ve Francii. „Šermoval biliony eur, ale ty nejsou k mání. Jeho řešení je zavést nové daně, které zdraží bydlení, topení i dopravu. A o daních, protože nejsou populární, rozhodovat nikoli konsensem, tedy souhlasem všech členů EU jako dosud, ale většinovým hlasováním. Když jsem vyjádřil obavu, že takto radikální politika povede lidí v Evropě do ulic a obrátí se proti EU, ostatní zvážněli, ale za chvíli se zas vrátili ke svému kolovrátku a snu o bezuhlíkovém světě,“ uvedl Alexandr Vondra.
Že se financování ekologické politiky dotkne i daní připustil sám Timmermans. „Daňový systém musíme připravit na zelenou politiku,“ uvedl Timmermans. Přední představitel zelených Bas Eickhout z Nizozemska pak po Timmermansovi chtěl, aby se do návrhu dostaly i opatření typu nulových emisí u automobilů, snížení emisí z námořní dopravy nebo opatření v oblasti letecké dopravy.
Pro místopředsedu komise nakonec nehlasovali konzervativci, Evropská sjednocená levice a Identita a demokracie. Skepticky se k plánům staví i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Podle mě Timmermans počítá se stále rostoucí ekonomikou. Ale ta rozhodně v současné době růst nehodlá, spíše stagnuje. Dopadne to stejně jako s ekologickou daní u aut v České republice, která měla snížit jejich věk a podpořit kupování nových automobilů. K tomu ale nedošlo. Myslí, že je dobré nechat tyto návrhy jako návrhy. Podle mě k jejich realizaci nikdy nedojde,“ řekl pro Echo24 Zdechovský.
Podle Mikuláše Peksy (Piráti) se Česká republika nemusí obávat většího daňového zatížení. „Díky zásadě jednomyslnosti v daňových otázkách může Česko vetovat vše s čím nebude souhlasit. Věřím, že Evropa nám naopak může pomoci v boji s daňovými úniky,“ řekl pro Echo24 Mikuláš Peksa.
V otázce daní se Timmermans vyjadřoval několikrát i v minulosti. Podle něj by Evropské unii prospělo, aby se minimální daň z příjmu právnických osob mezi členskými státy pohybovala mezi 15 až 18 procenty. Zavést by chtěl také celoevropskou minimální mzdu, která by byla ve výši 60 procent průměrné mzdy v každé zemi.