Británie hlásí prudký týdenní nárůst indické varianty, počet úmrtí ale tak strmě nestoupá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové indické varianty, kvůli níž země odložila ukončení posledních protiepidemických restrikcí. Za týden do 16. června eviduje vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE) 33.630 nových případů varianty, která byla poprvé odhalena v Indii, informovala dnes agentura Reuters.
V Británii bylo dosud zaznamenáno 75.953 výskytů, což je o 79 procent více než v předchozím úhrnu. "Případů rychle přibývá napříč zemí a indická varianta nyní převažuje," řekla britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová. "Je povzbudivé, že stejnou měrou neroste počet hospitalizací a úmrtí, ale budeme to nadále pečlivě sledovat," dodala.
Na variantu delta nyní připadá 91 procent vyšetřených vzorků, uvedl PHE. V reakci na prudký nárůst případů chce britský premiér Boris Johnson urychlit očkování tak, aby každý dospělý v zemi měl alespoň první dávku vakcíny do 19. července. To je také nově stanovené datum, dokdy mají být zrušena poslední proticovidová omezení v Anglii. Původně slibované datum bylo 21. června.
Ode dneška se mohou v Anglii nechat očkovat lidí starší 18 let. PHE zdůrazňuje, že vakcíny jsou stále účinné a poskytují ochranu proti riziku hospitalizace po infikování variantou delta. V pondělí bylo podle PHE v nemocnicích 806 pacientů s indickou variantou, což bylo o 423 více než v předchozím týdnu. Mezi hospitalizovanými bylo 527 lidí, kteří ještě nebyli očkováni a 84 osob, které už dostaly obě dávky.
Obavy z toho, že indická varianta, která je považována za nakažlivější než většina dosavadních verzí viru, stane dominantní, mají i jiné země. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes řekl, že není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace stane dominantní i v Německu. Vyzval proto k opatrnosti a k nošení roušek. Zatím je podíl mutace v Německu šest procent, ale rychle se zvyšuje.