Summit v Bruselu

Aféra novičok: EU stahuje velvyslance z Moskvy, Česko zvažuje vyhoštění diplomatů

Summit v Bruselu
Aféra novičok: EU stahuje velvyslance z Moskvy, Česko zvažuje vyhoštění diplomatů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Země Evropské unie souhlasí s Londýnem, že za útok na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii je velmi pravděpodobně zodpovědné Rusko. EU se na nynějším summitu v Bruselu rozhodla povolat svého velvyslance v Moskvě ke konzultacím, další státy včetně České republiky zvažují vyhoštění ruských diplomatů. Český premiér Andrej Babiš o záměru již informoval prezidenta Miloše Zemana. Moskva takový postup EU kritizuje a tvrdí, že Londýn tlačí své spojence ke konfrontaci.

Otrava Skripala a jeho dcery nervovou látkou, kterou podle britské premiérky Theresy Mayové vyrobilo Rusko, se stala jedním z témat dvoudenního unijního summitu. Představitelé členských zemí ve čtvrtek při příchodu na jednání zdůrazňovali jednotu evropského postoje.

V závěrech, které byly zveřejněny krátce před půlnocí, šéfové států a vlád EU vyjádřili Spojenému království solidaritu a použití nervové látky jako zbraně označili za nepřijatelné.

Mayová charakterizovala útok jako drzý a bezohledný a spojila ho s agresivním chováním Ruska vůči Evropě a zemím v ruském sousedství. O věci v Bruselu diskutovala s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, sešla se i s dalšími představiteli členských zemí včetně Babiše.

Mayová ocenila, že zbylé státy evropské osmadvacítky souhlasily s britským názorem. Žádné jiné vysvětlení incidentu, než že za otravou Skripala je s nejvyšší pravděpodobností Rusko, podle předsedkyně britské vlády není věrohodné.

Británie po útoku vyhostila 23 ruských diplomatů, Moskva následně odpověděla stejným způsobem. Unijní státy nyní nevylučují, že také vyhostí ruské diplomaty či povolají své představitele v Rusku ke konzultacím. Babiš chce v pondělí věc projednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a některými dalšími členy vlády.

„Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ řekl český premiér s tím, že případné vyhoštění by se mělo týkat jednotlivců. O záměru již informoval prezidenta Zemana, přímo s ním ale nehovořil. Hrad mezitím oznámil, že ministr Stropnický je pozván na jednání se Zemanem na čtvrtek.

Předseda unijních summitů Donald Tusk očekává, že na základě diskuse na vrcholné schůzce přijme řada zemí EU vůči Rusku dodatečné kroky. Podobný přístup jako Česko nevylučuje ani dánský premiér Lars Lökke Rasmussen, který rozhodnutí očekává v řádu dní; stejný krok by mohly učinit také státy Pobaltí, Polsko, Francie či Irsko. Merkelová prohlásila, že EU vyjádřila Británii velkou solidaritu a že Berlín chce o dalších opatřeních jednat s Paříží. Naopak rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl, že Vídeň ruské diplomaty nevykáže.

V minulých dnech patřilo mezi země se zdrženlivějším pohledem na situaci především Řecko. Jeho premiér Alexis Tsipras na summitu zdůraznil potřebu odpovědnosti a také řádného vyšetření věci.

Unijní velvyslanec v Rusku Markus Ederer, který byl povolán do Bruselu ke konzultacím s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, opustí Rusko zřejmě již o víkendu. Povolání velvyslance ke konzultacím je v diplomacii považováno za formu protestu.

Rusko v pátek uvedlo, že s politováním přijalo záměr EU povolat ke konzultacím svého unijního velvyslance v Moskvě. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak v reakci na předpokládaný společný postup EU obvinil Londýn, že své spojence tlačí ke konfrontaci s Moskvou a že každá země by měla o působení svých diplomatů rozhodovat sama.

Moskva spojování s kauzou Skripal odmítá, v minulých dnech ruští činitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš tyto výroky označil za lež, což zopakoval i po čtvrteční schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

,

23. března 2018