Před 15 lety Češi hlasovali pro EU. Jak by hlasovali dnes?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před 15 lety, 13. června 2003, začalo v České republice první referendum, a to o přistoupení země k Evropské unii. Referenda se zúčastnilo 55,21 procenta voličů a v dvoudenním hlasování nakonec jich pro vstup Česka do EU hlasovalo 77,33 procenta. Podle průzkumu Eurobarometru z konce května má téměř polovina Čechů na členství v EU neutrální pohled. Celkově pak ČR patří k euroskeptičtějším národům v EU.
Aby se toto referendum v roce 2003 vůbec mohlo konat, byl přijat jednorázový ústavní zákon. Zákon o obecném referendu totiž marně čeká na přijetí už od roku 1993. Výsledek referenda tehdy přivítaly vládní strany ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a také opoziční ODS, která byla tehdy známá kritikou podoby evropské integrace. Komunisté naopak vstup do EU svým příznivcům nedoporučovali.
Aktuálně 46 % Čechů podle analýzy Eurobarometru nehodnotí členství v EU ani jako dobré. ani špatné. Zároveň 62 procent obyvatel soudí, že Česká republika má z příslušnosti k EU prospěch. Celková spokojenost obyvatel zemí Evropské unie s členstvím v EU roste, v průzkumu ji dalo najevo 60 procent lidí.
Průzkum uskutečněný v dubnu zkoumal postoje obyvatel 28 unijních zemí před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu příštího roku. Zatímco na celoevropské úrovni ví o termínu konání těchto voleb třetina lidí, mezi Čechy je to necelá čtvrtina. V Česku je také poměrně velmi malý zájem o hlasování, jehož se hodlá zúčastnit 21 procent lidí, kdežto celoevropský průměr činí téměř 50 procent.
Evropská unie má nyní 28 členských zemí. Od ledna 2007 jsou členy Rumunsko a Bulharsko, v červenci 2013 se stalo členem Chorvatsko. Naopak Británie v červnu 2016 v referendu rozhodla o vystoupení z unie.