Boj s Islámským státem

Spadla klec. Němci jdou po krku prvním nevěstám Islámského státu

Boj s Islámským státem
Spadla klec. Němci jdou po krku prvním nevěstám Islámského státu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dlouho to bylo velmi obtížné. Ženy, které cestovaly do Islámského státu a vrátily se z válečných zón zpět do Německa, zůstávaly na svobodě. Justice je nechávala ba pokoji. Časy se však změnily a před německý soud půjdou dvě Němka z IS, které se vrátily do vlasti. O soudu s bývalou členkou Islámského státu informují Deutsche Welle a magazín Der Spiegel.

Prvními obviněnými se stanou 27letá Jennifer W. a 31letá Sabina S. Jeniffer odcestovala na území ovládané Islámským státem v roce 2014, tedy v době, kdy IS obsadil rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a jeho členové zahájili své brutální tažení, ve kterém páchali hromadné popravy, zotročování, znásilňování žen a další zločiny. I přes tato zvěrstva se Islámský stát stal přitažlivým pro desítky tisíc lidí z celého světa. Mezi nimi byla i Jennifer.

Jennifer byla mezi roky 2014-2016 členkou mravnostní policie IS. Její „rajón“ se nacházel nejprve ve Fallúdži a později v Mosulu, kde dohlížela na to, aby se ženy chovaly a oblékaly podle požadavků IS, za což dostávala plat mezi 70-100 americkými dolary měsíčně.

S tím, jak se IS dostával pod stále větší tlak v Iráku i Sýrii, tak se Jennifer rozhodla území chalífátu opustit a překročit hranice do Turecka, kde se na německé ambasádě v Ankaře rozhodla požádat o nové doklady. Turecké úřady ji zatkly a deportovaly do Německa, kde však byla zatčena až v červnu letošního roku.

Mluvčí Spolkové prokuratury pro německá média uvedla, že se poprvé podařilo, po dvouletém vyšetřování, shromáždit dostatek důkazů, které postačují k zahájení soudu. Přestože z Německa odjelo za IS bojovat několik stovek lidí, samotný odjezd na území ovládané teroristy není brán jako trestný čin. Zejména ženy se tak na území IS mohly provdat, chodit na přednášky a školení o učení chalífátu, ale zpravidla se neúčastnily bojových akcí.

Německý magazín Spiegel ve svém novém čísle informuje o další Němce, která se k IS přidala a čeká ji soud. Proti 31leté Sabině S. mají vyšetřovatelé poměrně dost důkazů, které poskytla ona sama. A to na sociálních sítích. Nějaký čas si vedla něco jako deník, v němž líčila situaci v místech, kde pobývala, a celkem detailně i to, co dělala a co bylo jejím úkolem v rámci IS. Provdala se za islamistického bojovníka, s nímž otěhotněla. Sabina líčila mimo jiné veřejné popravy, jichž se účastnila, či se na internetu chlubila snímky zbraní, o kterých mluvila jako o svých dětech, vyslovovala se pro bičování necudně oblečených žen, nebo usekané hlavy naražené na plot cynicky komentovala slovy, že hlavičky jsou pryč. Když ji zatýkaly kurdské milice, měla u sebe pistoli, ale nepoužila ji. Jedna z jejích souvěrkyně se raději sama odpálila pomocí bomby.

Německo se tak zařadilo mezi evropské země, které začalo vyšetřoval ženy, jež se přidali k Islámskému státu a poté se vrátily se zpět. Jennifer i Sabine byly konvertitky.

, jk