Pomoc s opravou katedrály

Louis Vuitton, Gucci a spol. Majitelé luxusních značek nabízejí miliony eur na Notre-Dame

Pomoc s opravou katedrály
Louis Vuitton, Gucci a spol. Majitelé luxusních značek nabízejí miliony eur na Notre-Dame

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Už během požáru ikonické pařížské katedrály Notre-Dame slíbila řada politiků i běžných lidí finanční pomoc na obnovu slavné francouzské památky. Pozadu nezůstali ani nejbohatší Francouzi. Pomocnou ruku v podobě několika milionů eur slíbil třeba miliardář François-Henri Pinault, šéf skupiny Kering vlastnící značky jako Gucci a Yves Saint Laurent, nebo také rodina Arnaultových, stojící v čele značek Louis Vuitton a koňaku Hennessy.

Pinault předběžně slíbil finanční injekci na obnovu katedrály ve výši 100 milionů eur, což je v přepočtu 2,6 miliardy korun. Skupina Kering, které šéfuje, má pod sebou plejádu luxusních značek jako Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga, Brioni a Pomellato. A není jediný, kdo chce přispět obrovskou sumou na opravu památky.

Rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží věnuje podle agentury AFP rovnou dvakrát tolik, tedy 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Majitel LVMH Bernard Arnault patří podle časopisu Forbes mezi pětici nejbohatších lidí světa.

LVMH působí v mnoha sektorech prodeje luxusního zboží a vlastní na 70 značek, včetně módních Fendi, Givenchy a Louis Vuitton, šampaňské Dom Pérignon, šperky a hodinky Bvlgari a Hublot či řetězec parfumérií Sephora.

Pozadu nezůstávají ani nevládní organizace a občanské iniciativy. Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály.

Na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry.

Prezident Francie Emmanuel Macron veřejnosti slíbil, že katedrála bude obnovena a že chystá vyhlášení mezinárodní sbírky. Starostka Paříže Anne Hidalgová se chystá ve prospěch obnovy katedrály uspořádat dárcovskou konferenci. Finanční podporu chystá i česká vláda, oznámil premiér Andrej Babiš.

,

16. dubna 2019