S covid pasem přijde zpřísnění. Z Kanárů zamíří do izolace i plně očkovaní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropské covid pasy vstoupí už ve čtvrtek v platnost ve všech státech Evropské unie, kromě sjednocení dokladů o bezinfekčnosti to však neznamená automaticky úlevu při cestování, jak lidem dlouho tvrdily úřady. Pro Čechy začne ve stejný den platit naopak zpřísnění při návratu z „červených“ zemí, kvůli kterému poputují do izolace i plně očkovaní lidé. Těm se přitom nevyhne ani opakované testování. Přitvrzení přitom zřejmě čeká i očkované jednou dávkou.
S počínajícím létem a zlepšeným vývojem nákazy řada zemí po mnoha měsících rychle ruší společenské i cestovní restrikce. Především jihoevropské státy závislé na turistickém ruchu usilují o co nejmírnější pravidla, v čemž mají od čtvrtka pomoci covidové cestovní certifikáty.
Jde však spíše o sjednocení dokladů o bezinfekčnosti, jednotlivá omezení nadále zůstávají v rukou konkrétních zemí a to nově od čtvrtka pocítí i Češi. Pro návrat ze zemí z „červené“ kategorie začne platit zpřísnění, pravidla se sloučí s horší „tmavě červenou“. „Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR. Po poradě s Centrálním řídícím týmem a paní hlavní hygieničkou jsme se proto rozhodli od 1. července zpřísnit opatření na hranicích při návratu z červených zemí,“ oznámil na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Pro návraty ze zemí z tmavě červené a červené kategorie zemí se před návratem do ČR vyžaduje test v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Od 1. července pak budou muset lidé z obou kategorií podstoupit PCR test nejdříve pátý den od příjezdu, to znamená minimálně pět dní v karanténě. Nejpozději si navrátivší mohou test udělat 14. den po příjezdu.
Izolaci se přitom nevyhnou ani očkovaní. Podle pravidel pro tmavě červenou kategorii totiž platí, že se i po plném očkování musí lidé nechat za stejných pravidel testovat antigenním či PCR testem před odjezdem, po návratu do ČR pak do pěti dnů absolvovat další PCR test. Do doručení výsledků pak musí zůstat v izolaci. Dál zůstává i povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář.
Červená kategorie se v současnosti týká Kanárských ostrovů, mezi tmavě červené pak patří například Velká Británie či Turecko. Cestovatelský semafor se však často mění a situace v některých zemích se zhoršuje. K tomu dochází v posledních týdnech například v Portugalsku, kde je počet nových případů nákazy za 14 dní na 100 000 obyvatel nejvyšší v celé Evropské unii. Portugalská vláda se rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi. Pro pravidla návratu do Česka však zůstává zatím v oranžové kategorii, ministerstvo už však zvažuje zpřísnění podmínek.
Ministerstvo zdravotnictví nově všem lidem z Česka nově zakázalo od čtvrtka cestování do Ruska a od začátku příštího týdne také do Tuniska. Důvodem je právě šíření mutací koronaviru.
Na potřebě opatrnějšího postupu se shodli v minulém týdnu lídři unijních států. Stojí za tím právě obavy z šíření mutací. Zejména německá kancléřka Angela Merkelová přitom na summitu nabádala k opatrnosti a koordinovanému přístupu ve snaze zabránit šíření nakažlivější varianty delta v unijních zemích. Vůdci členských států v části závěrů summitu EU k této problematice zdůraznili, že se EU má vrátit k plnému otevření hranic teprve tehdy, „až to zdravotní situace dovolí“.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak oznámil, že nejspíše od příštího týdne dojde i ke zpřísnění pro očkované pouze první dávkou. Těm dosud stačilo k prokázání bezinfekčnosti, aby od očkování uplynulo 21 dní. Kvůli riziku šíření indické mutace však bude Vojtěch požadovat, aby svou bezinfekčnost prokazovali zároveň podstoupením antigenního testu. V zaměstnání ho pak budou muset předložit lidé vracející se z dovolené a to z jakékoliv země. Týkat se to navíc bude i dovolených v tuzemsku, jak potvrdila deníku Echo24 mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Rozhodnout má vláda ve čtvrtek na mimořádném jednání.
Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) v minulém týdnu uvedlo, že varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových případů koronavirové nákazy. Například analýza britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) však minulý týden dospěla k závěru, že dvě dávky vakcín, které se v Británii používají nejčastěji, velmi účinně chrání před nutností hospitalizace při nákaze indickou variantou delta – u vakcíny od společností Pfizer a BioNTech v 96 procentech, u vakcíny od firmy AstraZeneca v 92 procentech.
Podle českého ministerstva zdravotnictví ale po podání první dávky u očkovacích látek s dvoudávkovým schématem aplikace je zajištěna pouze 33procentní účinnost v případě nákazy indickou mutací. V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 890 961 dávek.
Schválený covidový certifikát obyvatelům EU zaručuje, že jim jejich země na požádání bezplatně vydá digitální či papírové osvědčení, které musí uznávat všechny země v unii. Certifikáty budou k dispozici plně očkovaným lidem, majitelům čerstvých PCR či antigenních testů s negativním výsledkem či lidem, co v posledním půlroce nemoc prodělali.