Vláda neustále mění ministry. Staněk by byl sedmou změnou za necelý rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před necelým rokem Andrej Babiš sliboval, že jeho nová vláda bude plná schopných expertů a prověřených odborníků. A někdo by mu mohl i věřit, protože Babiš sestavoval již druhý kabinet. Z vlády odborníků jsou po několika měsících trosky. Prezident Miloš Zeman jmenoval Babišovu druhou vládu loni na konci června. Od té doby došlo ke změně na ministerských postech celkem sedmkrát. Průměrně tak docházelo k výměně jednoho ministra za měsíc a půl.
„Pokud se nemýlím, jde o historický rekord ve změnách za první rok vládnutí,“ řekl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Babišovu menšinovou vládu hodlá opustit na konci května dosavadní ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Po jeho rezignaci se bude jednat o sedmou změnu v Babišově vládě odborníků, kterou sám takto několikrát prezentoval. „Ve vládě by především měli sedět odborníci. Pokud jsou také poslanci, tak fajn. Naši lidé jsou experti v mnoha oblastech, to ale neznamená, že všichni mohou dělat ministra. Resorty mají řídit lidé, kteří to umějí,“ tvrdil premiér Babiš před sestavením své první vlády.
Nyní se ministři pod jeho vedením nepřestávají měnit. „Iluze vlády odborníků je pryč. Ona totiž ani skutečně ambice takovou vládu sestavit nikdy nebyla. Odborníci, skuteční, jsou lidé s názorem. A takové premiér nepotřebuje,“ řekl pro Echo24 šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
Podobně se vyjádřil i Petr Fiala, podle kterého jsou časté změny rekordem v prvním roce vládnutí. „Pan Babiš před lety říkal, že „nám vládnou nemehla“. Jeho slova se paradoxně stoprocentně naplnila za doby, kdy je premiérem. Je to jeho manažerské i personální selhání. Další důkaz jeho neschopnosti řídit zemi,“ řekl Petr Fiala.
Staněk sice oznámil, že vládu opustí k poslednímu květnu. Zároveň si však nechal pootevřená zadní vrátka. Premiér Babiš řekl, že bude jednat poté, co obdrží od ministra kultury dopis. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že se prezident chce před demisí se Staňkem ještě setkat. Zástupci české vlády také po Staňkově oznámení avizovali, že netuší, jak se prezident k současnému ministru kultury postaví. Staněk ho totiž v poslední době musel „potěšit“, když odvolal z funkce šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta, který je u Zemana v nelibosti. Staněk v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že je věcí prezidenta, jak se k jeho rezignaci postaví. „Neumím si představit, že bych měl sbalit kufry a nechat ministerstvo bez řízení,“ řekl Antonín Staněk.
Kolotoč výměn odstartovala plagiátorská aféra tehdejší ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). Svou opsanou práci i s překlepy nebyla schopná dostatečně vysvětlil a skončila ve vládě po necelých dvou týdnech.
O pouhých osm dnů později se s vládou musel rozloučit i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). I u něj se objevily podobnosti jeho diplomových prací. „Tehdy mi povolili, abych pokračoval v původní práci, to je jedna věc. Já jsem absolvoval pět let studia, které bylo složeno nejenom samozřejmě z těchto prací, ale ze všech zkoušek, které jsem absolvoval. V 45 letech, se třemi dětmi. Povolili mi tuto práci. Pokud vy ji tady dnes vydáváte, tak se zeptejte škol, proč mi povolili, abych ji obhájil,“ řekl k plagiátu Petr Krčál.
Další vlna výměn
Problém s diplomkou dostihl i ministra obrany Lubomíra Metnara. Ten se musel veřejně omluvit za to, že ve své závěrečné práci dostatečně neuvedl všechny zdroje. Za pravdu mu daly také nezávislé posudky, i antiplagiátorský systém.
Kromě výměn ministrů musela sociální demokracie také bojovat s prezidentem Milošem Zemanem o post ministra zahraničí. Křeslo šéfa diplomacie zastával ministr vnitra Jan Hamáček, kterého po čtyřech měsících vystřídal Tomáš Petříček.
Další výměny začaly na konci dubna letošního roku, kdy se Babiš rozhodl odvolat ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, ministra dopravy Dana Ťoka a ministryni průmyslu Martu Novákovou. Poslední změnou po necelém roce vládnutí má být Antonín Staněk, za kterého už prý předseda sociální demokracie Jan Hamáček hledá náhradu.
„Vláda Andreje Babiše s ministry sociální demokracie, do které navíc aktivně zasahuje nejen personálně prezident Miloš Zeman a podporovaná komunisty trpí od začátku personálním deficitem. Nebál bych se ji označit ve vztahu k premiérovi jako loutkovou, neboť výměna ministra je otázkou jeho vůle a může se stát, že ji vhodně podpoří kampaň v novinách z holdingu Agrofert. To se může stát ze dne na den, jako jsme tomu byli svědky u pana ministra Kněžínka,“ kritizoval četnost výměn předseda Pirátů Ivan Bartoš.