reformy v Persii?

Írán se mění. Polovina obyvatel si přeje osvobodit ženy od šátků

reformy v Persii?
Írán se mění. Polovina obyvatel si přeje osvobodit ženy od šátků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Íránský prezident Hasan Rúhání zveřejnil studii, která ukazuje, jak drasticky se v uplynulém desetiletí změnil veřejný postoj vůči povinnému nošení šátku. Téměř polovina Íránců věří, že nosit hidžáb by mělo být soukromou volbou. Informuje o tom Deutsche Welle.

Íránská vláda zveřejnila v neděli tři roky starou studii, která ilustruje narůstající veřejnou nechuť povinného nošení hidžábu jen několik dní poté, co policie potvrdila zatčení desítek žen kvůli protestům proti povinnému nošení šátku. Studie porovnává údaje z let 2006, 2007, 2010 a 2014 – a ilustruje ohromný pokles podpory omezení ženského oblékání, což byla jedna z hlavních změn prosazovaných během islámské revoluce v roce 1979.

Podle Centra strategických studií, které funguje jako součást úřadu íránského prezidenta, věřilo v roce 2006 34 procent Íránců, že by nemělo být vládě dovoleno diktovat to, co ženy nosí. V roce 2014 tento počet vyskočil na 49 procent. „Jsem si jistá, že kdybyste provedli průzkum dnes, toto číslo by bylo ještě vyšší,“ řekla DW jedna íránská žena, která si přála zůstat anonymní.

Průzkum se také dotazoval, zda si respondenti myslí, že by vláda měla pokračovat v trestních stíháních proti ženám, které byly na veřejnosti přistiženy bez hidžábu. V roce 2006 si asi polovina obyvatel myslela, že by měla. Ale před třemi lety toto číslo kleslo na pouhých 39 procent.

Čtěte také: Postavení Íránek: méně rodí, více studují a rozvádějí se

Rúhání zveřejnil výzkum pravděpodobně proto, aby si upevnil svoji pozici. Snaží se být vnímán jako reformátor, přestože moc skutečných změn v legislativě neuskutečnil. Aby tuhle skutečnost obhájil, zveřejnil v prosinci rozpočet, který ukazoval, kolik finančních prostředků je vláda povinna zaplatit náboženským institucím a některým svým zaměstnancům. To spustilo demonstrace, jaké země neviděla od roku 2009.

Zatímco nejvyšší duchovní vůdce státu Alí Chameneí vinní za organizaci protestů, při kterých zemřelo 21 lidí, zahraniční agitátory, Rúhání upozorňuje, že by měl stát více naslouchat, co chtějí demonstranti svými protesty říct.

Podívejte se, jak vypadal Írán před islámskou revolucí: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

**** clink rendering error ****

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

voš, red

7. února 2018