KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Babiš a Hamáček vážně ohrožují děti

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Babiš a Hamáček vážně ohrožují děti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Říkat o něčem z produkce vládního dua Andrej Babiš – Jan Hamáček, že je to vrchol chaosu, je velmi troufalé. Každý druhý den totiž zpravidla ukáže, že může být ještě hůř. Včerejšek to znovu potvrdil.

Vypadalo to, že horší fiasko než liknavost s očkováním už se těžko vymyslí. Vakcíny se zbytečně válí ve skladech, místo aby se okamžitě očkovalo. Jediné, co moc nevázne, jsou ty od společnosti Pfizer. Vysvětlení je jediné: dodavatel vakcínu přímo distribuuje sám. Na rozdíl od Moderny a AstraZeneky. Tady distributory hledala vláda. A ještě je ani nedokázala vybrat.

Je to naprosto skandální ve chvíli, kdy každý den a každá hodina rozhodují. O životech, ztracených miliardách a společnosti čím dál víc rozkládané ničivými restrikcemi. V očkování jsme loseři celého Západu. Do včerejška bylo podle mezinárodního srovnání Our World in Data očkováno 5,03 procenta lidí. Ve stejné chvíli má Izrael naočkováno 82,8 procenta lidí. Britové 25 procent. Američané 18 procent. A kolaps očkování se rozhodně nedá svést jen na to, že Evropská unie zjevně selhala s nákupem vakcín. Ano, celá EU je očkovacím loserem. Ale my jsme největší loseři z těch loserů.

Nevyužíváme ani to málo vakcín, co máme. Dánové se stejnými dodávkami mají očkováno 7,92 procenta obyvatel. Před námi jsou třeba i Poláci s 6,76 procenta.

Očkováním to ale bohužel nekončí. Přichází další kolaps s antigenními testy do škol. Vláda se konečně, skoro dva měsíce po Rakušanech, rozhoupala k tomu, že by otevřela školy s pravidelným neinvazivním antigenním testováním. Bohužel se ukazuje, že kabinet toho, kdo sliboval řídit stát jako firmu, nedokáže ani nakoupit testy pro školy.

Od Rakouska se opsal typ testu od firmy LEPU. Jeho nákupy ale Jan Hamáček svěřil naprosto obskurní čínské firmě, která ani nesplnila vládní zadání. Za to ho okamžitě napadl Andrej Babiš. A začala mediální přestřelka, kdo se zase pouští do podivných obchodů.

Takže testy pro školy zase stojí. Mezitím Andrej Babiš prohlásil, že v současné situaci se mu ani nechce školy otvírat. Ani s pravidelným testováním.

To, co předvádí tato vláda vůči dětem, které svou neschopností drží doma, je vrchol současného chaosu. Jak může někdo věřit, že tato vláda je schopná v krizi čínského koronaviru vůbec něco zvládnout, když nezvládne ani něco tak primitivního jako nakoupit testy?

Přitom by bylo úplně nejjednodušší, aby vůbec nenakupoval stát. Kdyby jen ministerstvo zdravotnictví řeklo, jaké testy se budou používat, a školy by si je samy objednaly přes lékárny. Farmaceutický byznys by je jistě dokázal obstarat nesrovnatelně rychleji než vláda Andreje Babiše.

Příběh s testy je ukázkou toho, jak tato vláda na děti úplně kašle a svým chováním je tvrdě poškozuje. Trefně to říká pražská radní pro školství Mariana Čapková, která jako jedna z mála političek usilovně pracuje na tom, aby se školy mohly otevřít. Upozorňuje na to, že pro politiky jsou děti jen figurky.

Průzkumy společnosti PAQ Research i ty, které si nechávají dělat politické strany, přitom jasně ukazují, že pro většinu rodičů je otevření škol nejvyšší prioritou.

Je smutné, že Andrej Babiš už ani neumí být populista. Je to už jen zoufalý chaot, který spolu s Janem Hamáčkem vážně ohrožuje děti.