Ještě tvrdší uzávěra na Velký pátek. Blatný potvrdil strategii promořování, kritizují svazy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Úlev z restrikcí se Češi na Velikonoce nedočkají, naopak přijde přitvrzení ve formě páteční uzavírky všech obchodů. Podle jejich zástupců jde o nesmysl či potvrzení toho, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tlačí strategii „promořování“, jelikož bude výsledkem větší koncentrace lidí v obchodech, podle odhadů velmi významná. Podobně obchodníky či svazy pobouřila vláda už na podzim, když se rozhodla zakázat nedělní prodej, což přesně k tomuto vedlo.
Na podzim vysvětloval nedělní uzavírku obchodů vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) omezením mobility, nyní mluví o tom, že je třeba udržet současný režim, jelikož se situace zlepšuje. „Jsme obezřetní, máme strach,“ řekl po pondělním jednání vlády. Na podzim se podle očekávání i varování nahrnulo do obchodů větší množství lidí v pátek a sobotu, nyní to podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) hrozí znovu. „Podle odhadů SOCR vzroste počet zákazníků v obchodech ve čtvrtek o 70–80 % a v sobotu a v neděli o 40–50 %,“ uvedl svaz.
Podle jeho prezidenta Tomáše Prouzy svaz s vládou o otevření jednal, na jednání vlády měl pak návrh zarazit ministr zdravotnictví. „Poprvé takto veřejně potvrdil, že jeho strategií je skutečně co nejrychleji promořit obyvatele ČR, jinak by je nechtěl všechny nahnat do obchodů ve čtvrtek odpoledne,“ uvedl pro deník Echo24 Prouza. Svaz apeluje dál na vládu, aby zákaz urychleně zrušila.
Za nesmysl uzavření označil i předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina. „Lidé se budou zbytečně před zavřenými dny v obchodech koncentrovat. Pokud to má být obezřetný přístup, tak je to skutečně smutné,“ uvedl pro deník Echo24. Podobně situaci kritizuje například i Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO), která varuje před tím, že čtvrteční předvelikonoční rodinné nákupy zřejmě přemění prodejny v prostory, kde nebude možné dodržovat všechna protiepidemická opatření.
Podle prezidentky UZO Renáty Burianové je kritika na místě přes to, že unie dlouhodobě podporuje uzavření obchodů ve státní svátky, protože vládní nařízení přineslo zmatek. „Další nejistota je jak na straně zaměstnanců, tak na straně zaměstnavatelů a samozřejmě nelze opomenout ani spotřebitele. Na toto rozhodnutí se váže mnoho zákonných ustanovení např. plánování směn podle zákoníku práce a nutné změny v organizaci práce. Rozhodnutí vlády nebylo bohužel dostatečně komunikováno s dotčenými subjekty, kterým toto rozhodnutí bude působit problémy,“ řekla. Doplnila, že se UZO nedomnívá, že by uzavření prodejen na Velký pátek mělo zásadní význam v boji proti pandemii.
Podobně jako v listopadu argumentuje svaz obchodu i nyní příklady v zahraničí, kde se v některých případech vydávají opačnou cestou. „Na tento fakt již reagovala v posledních dnech i vláda Spolkové republiky Německo, jež prodej během Velkého pátku umožnila,“ uvedl svaz. Na efekt větší koncentrace lidí v případě uzavření obchodů ukazuje i příklad z Polska z doby dávno před pandemií, jak dříve upozorňoval ekonom Lukáš Kovanda.
V Polsku došlo k nedělnímu uzavření obchodů v roce 2018. Kvůli zákazu tam vzrostly sobotní prodeje potravin až o desetinu a ačkoliv došlo i k rozložení části nakupujících na další dny v týdnu, v pátky a soboty počty lidí v obchodech rostly. „Z celotýdenního pohledu tak k omezení sociálních kontaktů při nakupování dojde, tento efekt bude ale z nemalé části potlačen zvýšenou frekvencí návštěv obchodů ve zbývajících dnech týdne, zejména v pátek a v sobotu,“ uvedl tehdy k rozložení nákupů Lukáš Kovanda.
Uzavření kritizují i samotní prodejci. Například mluvčí obchodů Albert Jiří Mareček upozornil, že potraviny si lidé nakoupit musejí. „Při zavřeném pátku se počet zákazníků navýší ve čtvrtek podle expertního odhadu až o 70 procent oproti stejnému dni v předcházejících letech, v sobotu pak o 50,“ řekl. Kvůli limitu 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka to bude podle Marečka znamenat, že lidé budou stát ve frontách před obchody. „My v našich prodejnách děláme pro ochranu zdraví zákazníků i zaměstnanců maximum, doufáme, že stejným způsobem zvažuje svoje rozhodnutí také ministerstvo zdravotnictví. Přesto jsme s přípravami na zavření prodejen začali, protože vládní opatření musíme respektovat,“ dodal.
Na Velký pátek budou muset mít zavřeno všechny obchody, běžně nesmějí být prodejny nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době v maloobchodě v provozu jen na Velikonoční pondělí. Nařízení vyplývá z platného vládního usnesení v boji proti koronaviru, kdy ve státní svátky mohou fungovat jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích nebo nádražích. Na vládě se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) řešila také otázka fungování farmářských trhů, s kterou přišel ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Resort zdravotnictví ale jejich uvolnění zamítl aniž by o tématu kabinet hlasoval, řekla.