Na 11 přechodů s Německem a Rakouskem se vrátí kontroly, ostatní přechody se zavřou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na německých a rakouských hranicích budou od půlnoci z pátku na sobotu kvůli koronaviru znovu zavedeny kontroly. Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm bude otevřeno pro přeshraniční styk. Na pomoc policii při kontrole hranic bude povolána armáda. Uzavření hranic dnes vláda nařídila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), když na mimořádném jednání vyhlásila nouzový stav. Důvodem je situace kolem šíření nového typu koronaviru. Uzavření hranic bude platit do půlnoci ze středy 18. března na čtvrtek 19. března. Je ale možné prodloužení tohoto termínu.
Zákaz vstupu na území České republiky se netýká přeshraničních pracovníků, kteří jsou zaměstnáni ve vzdálenosti do 50 kilometrů od hranice, a to v obou směrech. Takzvaní pendleři se na hraničním přechodu musejí prokázat například pracovní smlouvou nebo potvrzením od zaměstnavatele a průkazem totožnosti. Na kontrolované rakouské a německé hranice bude muset být podle Hamáčka nasazeno 2090 příslušníků armády a ještě více policistů.
Zákaz vstupu do ČR se dále netýká mezinárodní nákladní dopravy, pilotů dopravních letadel, diplomatů a jejich rodinných příslušníků, příslušníků záchranné služby nebo expertů v boji proti epidemiím a na humanitární a zdravotnickou pomoc.
Vláda dnes kvůli koronaviru také vyhlásila zákaz vstupu do ČR cizincům z 15 rizikových zemí. Jsou mezi nimi i Rakousko a Německo, dále například Itálie, Španělsko nebo Británie. Českým občanům vláda zakázala cestovat do těchto zemí. Platí ale podobné výjimky jako v případě překračování německých a rakouských hranic.
Zákaz vstupu do rizikových oblastí se netýká českých občanů s trvalým pobytem v dané zemi a také cizinců s trvalým či přechodným pobytem nad 90 dnů, kteří projeví zájem vycestovat. Cizinci však nebudou po dobu nouzového stavu, který dnes vláda vyhlásila na 30 dní, oprávnění se na české území vrátit.
Na kontrolovaných hraničních přechodech bude nasazeno 2090 armádních příslušníků a ještě více policistů. Opatření bude ministerstvo vnitra průběžně vyhodnocovat. Kdyby se ukázalo, že bude potřeba ubrat či přidat kontrolovaný přechod, je k tomu připraveno. V tuto chvíli o tom ale neuvažuje. Současný stav, co se týče policistů a vojáků na hranicích, je podle Hamáčka možné udržet po celou dobu nutnosti opatření. V případě úplné kontroly hranic by mohly nastat personální problémy.
Kde bude možno překročit hranice
Hranice bude možné překračovat pouze na 11 hraničních pozemních přechodech, a to na hranici s Rakouskem v Dolním Dvořišti, Českých Velenicích, Mikulově a na Hatích. V případě Německa pak jsou vybrány přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les a Hora Svatého Šebestiána. Překročit hranice bude možné také na pražských letištích Ruzyně a Kbely. Tyto přechody budou otevřeny bez časového omezení.
Osoby, které prokazatelně překračují vnitřní hranice pravidelně, zejména takzvaní pendleři, mohou hranice překročit i na dalších sedmi místech, a to od 05:00 do 23:00. Do Rakouska se dostanou přes Vratěnín, Valtice a Novou Bystřici, do Německa přes Všeruby, Jiříkov, Vojtanov a Cínovec.