Pro OSVČ se s ošetřovným kvůli koronaviru od září nepočítá. Zaměstnanci mají jen 9 dní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoliv stále přibývají nakažení koronavirem a nový školní rok začíná za necelé tři týdny, stát již nepočítá s vyplácením ošetřovného v případě uzavření škol. Pro živnostníky ošetřovné skončilo posledním červnem a pro zaměstnance se počítá se standardním režimem, kdy jeden z rodičů může zůstat s potomkem mladším 10 let jen devět dní.
Ošetřovné a jeho následné vyplácení se v době koronavirové krize stalo noční můrou pro řadu rodičů. Úřady se totiž potýkaly s vysokou mírou žádostí, které úředníci nestačili vyplácet. Některé žádosti dokonce mizely a naštvaní rodiče si to museli zjišťovat sami a až po jednom měsíci. Pro mnohé rodiče se ale ošetřovné stávalo jediným příjmem.
V době karantény až do června mohli zaměstnanci čerpat ošetřovné na dítě do 13 let, se kterým je jeden z rodičů doma. Speciální koronavirová úprava ale skončila 30. června a ministerstvo práce a sociálních věcí nepočítá s dalším pokračováním. „Podmínky pro čerpání ošetřovného se od 1. 7. vrátily do původního stavu s tím, že ošetřovné zaměstnanci náleží i v případě, kdy musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že bylo uzavřeno školské nebo dětské zařízení, například z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události, nebo dítěti byla nařízena karanténa,“ řekl pro Echo24 Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.
Resort Jany Maláčové ale prý připravuje různé scénáře, kdyby se školy znovu uzavřely a rodiče by museli zůstat s dětmi doma. „Ministerstvo práce úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví na Plánu ochrany ohrožených osob pro případ další vlny pandemie, který mimo jiné cílí i na rodiny s dětmi. Komunikujeme také s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které předložilo vládě k projednání návrh na úpravu tzv. školského zákona, který ukotvuje možnosti distanční výuky v případě opětovného uzavření škol,“ dodal Dostálek.
S žádným příspěvkem ale nemohou počítat osoby samostatně výdělečně činné, kteří na příspěvek dosáhly také kvůli speciálnímu zákonu. Řada živnostníků a podnikatelů zůstala jako v případě zaměstnanců ze dne na den doma a nemohli nadále pokračovat ve své práci. „Ošetřovné OSVČ je dotací, která vznikla speciálně kvůli koronaviru. O této dotaci rozhodla vláda s tím, že tuto dotaci mohou OSVČ dostávat do 30. června 2020. Aktuálně vypsaná výzva k této dotaci je v tuto chvíli výzvou poslední,“ řekla pro Echo24 mluvčí resortu průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
Právě ministerstvo Karla Havlíčka se o ošetřovné pro OSVČ staralo, protože na rozdíl od zaměstnanců se nejednalo o dávku nemocenského pojištění. „Nemocenské pojištění v současné době u OSVČ počítá pouze s dlouhodobým ošetřovným. Případná změna této dávky nemocenského pojištění pro OSVČ jako takové, by znamenala nutnou změnu zákona,“ dodal Filipová.
S koncem ošetřovného mělo podle odhadů dojít k propouštění zaměstnanců, kteří dávku pobírali a nechodili tak do práce. „Po tomto termínu by se rodiče měli vrátit z režimu čerpání ošetřovného zpět do práce. Mnohá pracovní místa však již nebude potřeba obsadit, což může vést ke skokovému růstu nezaměstnanosti. Na druhou stranu se přes letní měsíce vytváří sezónní pracovní příležitosti, které mohou nárůst počtu nezaměstnaných tlumit. Okamžik pravdy nastane v září, kdy se lidé vrátí z dovolených a na pracovní trh přijdou absolventi,“ řekl pro Echo24 Štěpán Křeček, který je hlavním ekonomem BH Securities.