Další vlny EET

„Stát potřebuje kontrolovat už i hrobaře“. EET se vrací do sněmovny

Další vlny EET
„Stát potřebuje kontrolovat už i hrobaře“. EET se vrací do sněmovny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Advokáti, řemeslníci, ale i hudební festivaly jsou o krok blíž povinnosti EET. Poslanci by se novelou, která zavádí třetí a čtvrtou vlnu této „vlajkové lodi“ premiéra Andreje Babiše (ANO), měli zabývat na nadcházející schůzi dolní komory v rámci druhého čtení. Kdy bude EET pro další profese platit, se odvíjí od toho, zda a kdy ji poslanci schválí. Na přípravu budou mít podnikatelé a živnostníci půl roku.

Do druhého čtení zákonodárného procesu vstupují pozměňovací návrhy k EET. Mezi ně patří návrh na zvýšení limitu pro možnost evidovat tržby bez připojení k internetu, který má šanci na schválení. Nově by tak mohli této možnosti využít podnikatelé, kteří budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 600 tisíc korun. Návrh podporují sněmovní rozpočtový i hospodářský výbor.

Novela k EET prošla v únoru na osmý pokus prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Podpořili ji poslanci vládních ANO a ČSSD a vládu tolerující KSČM. Proti se dlouhodobě vymezuje opozice. EET zatím naposledy kritizoval předseda největší opoziční ODS Petr Fiala. „Do sněmovny přichází další vlna vládního smyslu života – EET. Stát potřebuje nejnověji kontrolovat už i hrobaře, pečovatele starých lidí nebo krejčího na vsi. A to přesto, že přínos EET nebyl dosud věrohodně kvantifikovaný (to neříkám já, ale Nejvyšší kontrolní úřad),“ uvedl na Facebooku.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, třeba služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Norma rovněž posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Věrohodnost údajů o přínosu EET zpochybnil NKÚ

EET se věnuje i loňské stanovisko Nejvyššího kontrolního úřadu ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok, ve kterém se úřad pozastavil nad nejednotnými odhady o dopadech kontrolního hlášení a EET na výběr DPH. „Věrohodnost těchto údajů je diskutabilní, protože v materiálech jsou zveřejňovány rozdílné hodnoty, u nichž není vysvětlena metoda jejich výpočtu a nejsou podloženy ani analýzou konkrétních dat,“ uvedl NKÚ. Například v materiálu ke státnímu rozpočtu na rok 2017 odhadlo ministerstvo financí přínos EET na tři miliardy, ale v důvodové zprávě k zákonu o EET na 5,5 miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na to řekla, že ministerstvo kontrolnímu úřadu svoji metodiku vysvětlilo.