Smrt Jana Masaryka se budou znovu vyšetřovat. Žalobce znovu otevřel případ
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní zástupce Michal Muravský minulý týden nařídil znovu otevřít vyšetřování smrti poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. Muravský to řekl pro středeční Právo. Důvodem je nedávno objevená nahrávka výpovědi policisty, který byl jako první u Masarykova těla. Podle posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) z roku 2003 byl Masaryk zavražděn, ale není šance vypátrat pachatele.
Vyšetřovatelé se k otevření případu rozhodli poté, co se dostali k nové zveřejněné nahrávce již zemřelého policisty Vilibalda Hofmanna. Ten byl na místě smrti Jana Masaryka v noci z 9. na 10. března mezi prvními. Na nahrávce z roku 1968 Hofmann tvrdí, že s tělem ministra zahraničí bylo po smrti manipulováno a jeho ostatky byly naaranžovány pro pořízení fotografií. Původně měl přitom Masaryk ležet úplně jinak.
Na nahrávku upozornila letos v říjnu badatelka Václava Jandečková. Podle ní je byl Vilibald Hofman povolán do Černínského paláce jako první policista. Za úkol poté dostal zajistit vchody a místo činu. Podle Práva však není jasné, jestli nové poznatky skutečně povedou k rozjasnění případu smrti Jana Masaryka.
Tehdejší ministr zahraničí se chtěl po zhroucení demokracie v Československu usadit v Londýně a začít nový život. Namísto toho jej stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo objasnit. Co se během noci z 9. na 10. března 1948 ve služebním bytě ministra zahraničí odehrálo, zůstává stále záhadou. Podle dobové oficiální verze spáchal diplomat sebevraždu, pozdější vyšetřování ale dospělo k závěru, že byl zavražděn. Pachatel však zůstává neznámý.