Šéf protidrogového odboru vlády Vobořil po 8 letech končí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil po osmi letech ve funkci končí. Uvedl to deník Mladá fronta Dnes (MfD). Vobořil odejde ke konci července z osobních důvodů. Národní protidrogový koordinátor je zároveň výkonným místopředsedou Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a ředitelem Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.
Vobořil řekl deníku, že odchod dlouhodobě plánoval. „Mám děti, žiji v Brně. Do Prahy neustále dojíždím a stěhovat se sem nechci,“ uvedl. „Vzdal se služebního poměru na vlastní žádost. Bylo to jeho osobní rozhodnutí,“ řekl deníku premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), pod kterého protidrogový odbor na Úřadu vlády spadá.
Nyní bude podle Babiše vyhlášeno výběrové řízení na Vobořilovo místo. Na výběru svého nástupce by se končící protidrogový koordinátor chtěl podílet. Před odchodem chce Vobořil podle deníku ještě představit novou strategii boje proti závislostem na příštích devět let.
Součástí strategie Jindřicha Vobořila boje proti závislostem přitom není jen boj proti nelegálním drogám, ale také proti alkoholu a tabáku. „Prosazoval například růst spotřební daně na tyto výrobky, za což v minulosti například čelil silnému tlaku tabákových firem. Vobořil také do koncepce zahrnuje rozsáhlý boj proti hazardu,“ píše server iDNES.cz. Za vyvážený přístup České republiky k této problematice si Vobořil vysloužil uznání na úrovni EU nebo na shromáždění OSN o globální protidrogové politice.
Mf Dnes také připomíná, že měl Vobořil také neshody s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Když Babiš před dvěma lety ještě jako ministr financí oznámil svůj záměr zlevnit točené pivo snížením daně na úroveň léků, právě Vobořil to nazval skandálním populismem.
Babišova vláda v demisi chtěla protidrogový odbor přesunout z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví. Kritizovali to opoziční Piráti či lidovci. Podle nich to mohlo oslabit fungování odboru i ohrozit dobré jméno českého přístupu v zahraničí. Proti byly také protidrogové organizace. Babiš s Vobořilem se po dalších jednáních dohodli, že agenda nakonec zůstane v gesci předsedy vlády.