EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA

Štvanice na Scrutona

EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA
Štvanice na Scrutona

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Už delší dobu dostáváme z Velké Británie znepokojivé zprávy, z nichž přichází stejný pocit, jako když se začala prosazovat jedna a jediná správná ideologie. A kdo jejímu diktátu nevyhovuje, musí z kola ven.

Nejčastěji se mluví o kulturní válce, kterou rozpoutali propagandisté převážně z levicových médií. Jde jim o to, aby z veřejného života odešli ti, kteří nevyhovují parametrům politické korektnosti, která má v Británii snad nejextrémnější podobu. Tlaku nejsou vystaveni jen veřejně vystupující lidé konzervativního smýšlení, ale i obyčejní poddaní. Britská policie má svůj speciální oddíl, který se zaměřuje na veřejně vyslovené názory – nejde o ty nejhrubší rasistické projevy, jež známe od nás a které si odsouzení zaslouží, na ostrovech máte problémy, už když odmítáte ideologii LGBT+.

Již několik měsíců je systematickým útokům vystaven současný nejvýznačnější žijící britský filozof, estetik a politolog Roger Scruton, dobře známý i u nás. Pomáhal s organizováním přednášek zahraničních filozofů na tajných seminářích, které pořádali disidenti, odpůrci komunistického režimu, sám na ně do Československa jezdil. Po revoluci to byl jeden z knižně nejpublikovanějších autorů mezi současnými mysliteli. Dostalo se mu za to několik ocenění, mimo jiné také medaile Za zásluhy, kterou mu udělil Václav Havel.

Minulý týden byl Roger Scruton odvolán z neplacené funkce předsedy vládní architektonické komise. Důvodem samozřejmě nebyla nekompetence, ale systematický tlak levicové úderky v britských médiích. Média se neštítila použít metod fake news a překrucování výroků, které sama tolik odsuzují, když někdo narušuje čistotu jejich ideologie. Nakonec tato metoda byla úspěšná a využil jí George Eaton z týdeníku New Statesman, který se Scrutonem pořídil rozhovor. Ještě před publikováním začal Eaton přes Twitter vypouštět části výroků z rozhovoru, které samozřejmě vyznívaly jinak, když byl rozhovor uveřejněn. K odsouzení, tedy rezignaci Scrutona ale stačily jen zkreslené výroky z Twitteru.

Samozřejmě tady nejde o předsednictví v nějaké komisi, ale o dokonání exekuce na základě zákeřných metod. Je to děsivé i pro vazby, jež Roger Scruton měl na Českou republiku – jeden z prvních rozhovorů v Týdeníku Echo byl právě s ním.

Pro aktuálnost a porozumění kontextu doby, kterou si ještě pamatujeme, jsme se na pětasedmdesátiletého filozofa obrátili znovu. Minulý týden se s Danielem Kaiserem domluvil na novém interview, po několika dnech ale Roger Scruton Danovi napsal, že už má toho všeho kolem sebe dost, a rozhovor odložil. Věříme, že to přejde a že se vrátí, a to i v rozhovoru pro naše čtenáře.

17. dubna 2019